Köpek dostunuzu darbelere ve çarpmalara dayanıklı bir kafes, taşıma çantası yada onlar için üretilmiş emniyet kemerleri aparatı ile taşımanız, hem onun hem de sizin güvenliğiniz için gerekli.

Aynı zamanda arka koltuğu kaplayan, aracınızın kafa başlıklarına tutturarak geçen özel köpek örtüleri vardır. Bu örtüler su geçirmez, araba tutarsa döşemeleriniz güvende olur.

Yol tutması ile baş etmek

Özellikle arabaya alışkın olmayan, nadiren binen köpek dostlarımızı araba tutabilir. Kusma riskini azaltmak için;

  • Köpeğinizi boş mideyle yola çıkarmak en etkili çözümlerden biri.
  • Ulcuran, Famodin gibi mide koruyucu kullanıp ardından da bulantı Emedur gibi bulantı giderici ilaçlar verebilirsiniz.
  • Yolculuk esnasında molalarda yemek vermeyin, yolun geri kalanında midesini bozabilir.
  • 3-4 saatte bir mutlaka mola verip köpek dostunuzun tuvalet ihtiyacını karşılamanız gerekiyor.

Arabada huysuz köpek

Köpek dostlarımız genelde araba yolculuklarında uyurlar. Fakat huysuzlanan bir çok köpek dostumuz da var. Araba yolculuğuna başlamadan önce, uzun bir yürüyüş, onu biraz yoracak oyunlar çok işe yarar. Hem fazla enerjisini atmış olur hem de sakinleşir.

Eğer köpeğinizi araca sadece veterinere giderken bindiriyorsanız, bu onda panik durumu yaratabilir ve araca binmek istemez. Bu durumu değiştirerek, köpeğinizi daha çok araçla gezdirip sonunda mutlu olduğu şeyler yaparak çözüme ulaşabilirsiniz.

köpeğİnizi asla park halindeki araçta bırakmayın

Araçlar yazın çok çabuk ısınır. Ve köpek dostlarımız ısıya bizim kadar dayanıklı değillerdir.  Bizim için sorun olmayan ısılarda onlar darlanabilir ve dehidrasyon, ısı çarpması gibi problemler yaşayabilirler. Bu gibi bir sorun olursa da, köpek dostunuza bir anda soğuk su vermeyin! Önce ılık su ile başlayıp soğuk suya yavaş yavaş geçin.