Kötü Köpek Davranışı Nasıl Düzeltilir?

Hepimiz köpeğimizi azarlamışızdır. İşten eve geldiğimizde kemirilmiş bir ayakkabı, ya da dağılmış bir ev görürsek hemen köpeğimize bağırmaya başlarız. Peki bu ne kadar doğrudur?

Suçlama ve bağırma asla köpeklerin işleyebileceği bir reaksiyon şekli değildir ve onu düzeltmeye yaramaz. Sadece aranızdaki bağ zayıflar ve sizden korkmaya başlar. Kendinize şu soruyu sormanız lâzım; siz köpek mi beslemek istiyorsunuz? Yoksa sizi koşulsuz sevecek ve sevgisini devamlı gösterecek bir dost mu arıyorsunuz?

Köpekler insanlar gibi değildir
Suçlama, bağırma ve azarlama insanın diğer insanlarla yaşarken öğrendiği bir davranış şeklidir. Fakat köpeklerin akıl yürütme yeteneği yoktur. Neden azarlandığını asla anlamayacaktır.

Yanlış mesaj veriyorsunuz
Mesela köpeğiniz halının üstüne tuvaletini yaptı. Siz köpeğinize bağırır, azarlar ve korkacağı şekilde bir tepki gösterirseniz, tecrübe edineceği tek şey siz varken ortadan kaybolmak olacaktır. Bu senaryoda halı üstüne tuvalet yapmanın kötü olduğunu anlamak yerine, size  yakalanmadan yapması gerektiğini anlayacaktır ve sizden gizlenmeye başlayacaktır.

Köpeğiniz sadece sizi mutlu etmeye çalışır
Köpeğinizin size meydan okuyarak kötü davranışlar yapmadığını anlamanız gerekiyor. Köpeğinizin mutlu olmasını sağlamanız gerekiyor, çünkü siz mutlu olduğunuzda o da mutlu oluyor. Köpek eğitimi için herhangi bir eğitiminiz yoksa bile, köpeğinizin kötü davranışları yapmasını engelleyebilirsiniz.

Hatalı davranış nasıl düzeltilir?
Pozitif yöntemleri deneyin. İstediğiniz bir şey yaptığı zaman onu coşkuyla karşılayın ödüllendirin. İstemediğiniz bir davranış içine girerse dikkatini başka şeyle çekin. Örneğin, koltukları kemirmeye başladı; ona bağırmak yerine hemen bir oyuncakla dikkatini dağıtın ve oyuncağı kemirdiği zaman onu ödüllendirin. Ya da deli gibi üstünüze atlayan bir köpek için, sakinliğinizi koruyun ve ona sırtınızı dönün, otur yada bekle gibi bir komut verin. Komutu yaptığı zaman onu ödüllendirin. Bu tür pozitif hareketleri 2-3 hafta gibi bir süreçte tekrar edersek, köpeğimiz benimser ve istediğiniz gibi hareket etmeye başlar.

Tek gereken sevgi ve sabırdır


Bu rehberi köpek sahibi dostlarınız ile paylaşmayı unutmayın.