Güneşe maruz kalmanın üzerimizde oluşturabileceği tehlikelerin hepimiz farkındayız ve sıklıkla da cilt kanseri ve güneşin insan vücudu üzerindeki zararlı etkileri ile ilgili haberler duyuyoruz.

Çoğumuz da büyük olasılıkla acılı bir güneş yanığı vakası geçirmişizdir ve bu sebeple köpek dostumuzu da elimizden geldiğince korumak isteriz. İnsanlar güneş kremi ile bu sorunların büyük ölçüde önüne geçebilirler, peki ya köpek dostlarımız?

Bu konuyla ilgili öncelikle şunu söylemekte fayda var; köpeklerin birçoğunda, vücudunun büyük bölümünü kaplayan epidermal pigmentasyon (cilt renklenmesi) ve tüyler mevcuttur. Tabiat, hayvan dostlarımıza böyle destek sağlamıştır. Tipik bir köpekte; güneşe maruz kalmanın en büyük riskleri, burun köprüsü gibi nispeten daha az tüylü bölgeler ve karın gibi pigmentasyonu az olan bölgelerde mevcuttur.

Güneşe maruz kalma, aynı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de önemli sorunlara yol açabilir. Solar dermatit (güneş yanığı), ultraviyole ışığın cilde doğrudan teması sonucu oluşan hasardır ve daha az tüylü bölgelerde kızarıklığa sebep olarak, kanser öncesi veya kanserli lezyonlar gibi çok daha ciddi sorunlara dahi dönüşebilir. Kabaca kıyaslama yapacak olursak bu riskleri en fazla; Collie ve Avusturalya çoban köpeği gibi uzun, açık renkli ve seyrek tüylü burunlara sahip olan köpeklerin taşıdığı söylenebilir.

Bu sorunları tetikleyebilecek, yüksek veya çok güneş alan bölgelerde yaşamak gibi bazı çevresel risk faktörleri de mevcuttur. Bazı köpekler güneş altında uzanmayı severler ve hatta sırtüstü yatıp güneş ışığına duyarlı karın bölgelerini savunmasız bırakırlar. Köpeğiniz güneş altında ne kadar çok vakit geçirirse, güneş ışığından kaynaklanan cilt sorunları yaşama riski de artar.

Özetlemek gerekirse; eğer güneş altında vakit geçirmeyi seven, açık renkli veya seyrek tüylü bir köpek dostunuz varsa bahsi geçen hassas bölgelerde direkt güneş temasının önüne geçecek koruyucu ürünler kullanmanız, olası muhtemel problemlerin büyük ölçüde önüne geçecektir. Ürün seçimi konusunda ise her zaman söylediğimiz gibi, kesinlikle veterinerinize danışarak karar verin. Daha da önemlisi ise; eğer köpek dostunuzun cildinde olağan dışı bir kızarıklık, pullanma, sızıntı tarzı bir şey fark ederseniz vakit kaybetmeden veterinerinizle iletişime geçin. Unutmayın ki erken teşhis, sorunları başlamadan bitirebilecek önemli bir adımdır. Esen kalın.