Köpeğin kötü ağız kokusundan nasıl kurtulunur?

  • Köpeğinizin diyet ve hastalık da dahil olmak üzere kötü nefes almasının birçok nedeni vardır.
  • Köpeğinizin diş temizliğine ihtiyacı olup olmadığını belirleyin.
  • Kaliteli mama kullanın. Mama önerileri için tıklayınız…

Kötü köpek nefesi kadar çok az koku vardır. Köpeğiniz öpücüklerini takdir ettiğinizi düşünebilir, ancak nefes nefese olursa yakınlaşmak istediğiniz son şeydir. Kötü köpek nefesi sadece iğrenç olmakla kalmaz, aynı zamanda bir sağlık sorununun işareti olabilir. Köpeğinize için ağız kokusunun olası nedenleri ve tedavi yöntemleriyle nasıl önlemler almanız gerektiğini araştıralım.

Kötü Köpek Nefesinin Nedenleri ?

Köpek sahipleri kötü köpek nefesini sadece “köpek nefesi” olarak reddetme eğilimindedir, ancak genellikle kokunun arkasında ciddi bir neden vardır.

  • Ağız Hijyeni ve Periodontal Hastalıklar: Köpeklerde ağız kokusunun en yaygın nedenleri kötü ağız hijyeni ve periodontal hastalıklardır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, plak ve tartar oluşumu, ağız kokusuna neden olan bakterilerin gelişmesine yol açabilir. Köpeğiniz bir çiğneme oyuncağı yoksa ve düzenli olarak dişlerini fırçalamıyorsanız veya dişlerini temizlemiyorsanız, o zaman ağız kokusunun en olası nedeni plak birikmesidir. Zamanla kötü ağız hijyeni periodontal hastalığa yol açabilir. Çok fazla plak ve tartar oluşumu diş etlerini dişlerden uzaklaştırarak bakterilerin gelişmesi için yeni alanlar ortaya çıkarabilir. Bu sadece köpeğin diş etlerinin hastalanması ile kalmaz, aynı zamanda boşluklara, enfeksiyona, doku tahribatına, diş kaybına ve hatta irin oluşumuna yol açabilir. Söylemeye gerek yok, aynı zamanda çok, çok kötü kokulu bir nefese yol açar.
  • Hoş Olmayan Beslenme Alışkanlıkları: Köpekler biz insanlara göre bazen iğrenç olabilir. Bu alışkanlıkları doğrudan ağız kokusuna dönüşür. Köpeğiniz düzenli olarak çöp içine girerse veya kaka gibi şeyleri yerse, o zaman ağız kokusu gelişir. Köpekler ne yazık ki kedi kakasını seviyor gibi görünüyor ve kedileri olan bir ev köpeğinizin bu güdüsüne karşı gelmesi çok zordur. Sadece kötü ağız kokusu değil aynı zamanda hijyenik olmayan birşeydir. Kedi kakası yeterince kötü değilmiş gibi, bazı köpekler kendi kakalarını veya diğer köpeklerin kakasını yerler, köpeklerde kötü nefes almaya neden olan ve bazen dehşet verici sahiplerinde hafif bulantıya neden olan koprofaji adı verilen bir durum.
  • Diyabet: Köpeğinizin kötü nefesi tatlı veya meyveli bir kokuya sahipse, veterinerinizden randevu almanız gerekir. Tatlı, meyveli nefes, diyabetin bir belirtisidir, ciddi ama tedavi edilebilir bir durumdur. Daha sık içme ve idrara çıkma gibi dikkat edilmesi gereken diğer diyabet belirtileri hakkında veterinerinizle konuşun ve köpeğinizi muayene etmek için bir randevu ayarlayın.
  • Böbrek hastalığı: Kaka yiyen bir köpeğin kaka gibi kokan bir nefesi olabilir, ancak köpeğinizin nefesi idrar gibi kokuyorsa, büyük olasılıkla çiş içtiği için değildir. Köpeğinizin nefesine gelen idrar kokusu, böbrek hastalığının bir uyarı işaretidir ve hızlıca veterinerinizi ziyaret etmeniz gerekir. Böbrek hastalığı ciddidir ve daha büyük bir tıbbi problemin belirtisi olabilir.
  • Karaciğer hastalığı: Köpeğinizin nefesi gerçekten kötü ise ve aynı zamanda kusuyorsa, iştahsızlık gösteriyorsa ve diş etlerine sarı bir renk dikkatinizi çekiyorsa, karaciğer problemi olabilir. Böbrek hastalığı gibi, karaciğer sorunları da ciddi bir durumun işareti olabilir ve köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veteriner hekime veya acil kliniğe götürmeniz çok önemlidir.

Kötü Köpek Nefesi Nasıl Tedavisi Edilir

Kötü kokulu nefesin arkasındaki temel sorunları anlamak en önemli konudur, sonra yapmamız gereken ondan nasıl kurtulacağımızı bilmektir. Kötü köpek nefesini tedavi etmek nedene bağlıdır. Plak, tartar ve periodontal hastalık köpeğinizin kötü nefesinin sebebiyse, yapabileceğiniz en iyi şey, köpeğinizin diş temizliğine ihtiyacı olup olmadığını görmek için veterinerinizden bir randevu almaktır. Veterineriniz köpeğinizin anesteziyle başa çıkabileceğinden emin olmak için kan testi yapacaktır ve bu randevu da köpeğinizin ağız kokusunun diğer olası nedenlerini ekarte etmek için vakit olacaktır. Temizlik sırasında, veteriner hekiminiz periodontal hastalığın kapsamına bağlı olarak gevşek veya hasarlı dişleri çıkarmak zorunda kalabilir.

Gözetimsiz atıştırmalık söz konusu olduğunda, çöpleri korumak ve köpeğinizin kaka gibi hoş olmayan bulgulara erişimini sınırlamak bu sorunu çözecektir.

Diyabet, böbrek ve karaciğer hastalığı, bir veterinerden tedavi gerektiren durumlardır. Altta yatan sorun çözüldüğünde, köpeğinizin kötü nefesi de ortadan kalkacaktır.

Kötü Köpek Nefesi için en iyi ürünler

Isırma oyuncakları

Deriden yapılan kemikler

Köpek için diş fırçaları