Biz köpek dostları sahip olduğumuz arkadaşın mutlu ve sağlıklı olmasını isteriz. Dostlarımıza elimizden geldiği en iyi şekilde bakar ve onları kollarız; en  iyi mamaları alır, veterinere götürür, egzersiz yaptırırız. Peki köpek dostumuzun ağrısı olup olmadığını nasıl anlarız?

Kesik kesik nefes almak
Köpek dostlarımız stresli yada heyecanlı oldukları anlarda kesik kesik nefes  alırlar, fakat ortada bir sebep yokken de kesik kesik nefes alıyorsa, ağrı çekiyor olabilirler.

Aşırı yalama ya da ısırma
Köpek dostumuz belli bir yerini devamlı olarak yalıyor yada ısırıyorsa o bölgede ağrı var demektir. Dostlarımız kırık tırnaklarını, açık yaralarını, irite olmuş patilerini ve deri altındaki tümörlerini yalarlar.

İştah kaybı
Köpek dostunuzda iştah kaybı varsa vakit kaybetmeden hemen veterinere gitmeniz gerekiyor. Köpekler hasta olduklarında yemek yemez ve halsiz olurlar. İştah kaybı da neden olan bir ağrıyı gösteriyor olabilir.

Topallamak
Köpek dostumuzun topallaması, ağrı göstergesidir; Eklem iltihabı, kas ağrısı, ligamentte oluşan bir zarar, sırt ağrısı, tutukluk, boyun ağrısı, eklem ağrısı ya da kırık kemik yüzünden topallayabilir.

Salya akıtmak
Bu problem, karındaki ağrıyı yada mide bulantısını işaret edebilir. Aşırı salya akması köpek dostunuzun stresli ve çok ağrılı olduğunun belirtisidir.

Davranış değişimleri
Ağrı yaşayan köpek dostumuz agresifleşebilirler. Yanına yaklaştığınız zaman hırlayabilir hatta saldırabilirler yada depresif olup sessizleşirler. Daha fazla uyumak, saklanmak, ilgisizleşmesi ağrıya işaret olabilir.

Köpek dostunuzun ağrısı olduğunu anlamak için öncelikle dostunuzu tanıyor, karakterini biliyor olmanız gerekiyor. Kendi başınıza ilaç vermeye kalkmayın, her ne kadar köpeklerde insanlar için üretilmiş ilaçları alabilse de bazı ağrı kesiciler köpeklerde mide kanamasına neden olurlar. Ağrıyı anladığınız zaman veterinerinize başvurun.