Elma sirkesi bir mucizedir, köpek dostunuza her gün elma sirkesi içirirseniz iştahı artar, mide asitleri düzenlenir, hastalıklara, zehirlenmelere karşı dirençli olur. Böbrek yollarında taş oluşmasını engeller ve mafsal (eklemsel) iltihaplanmalara  yararlıdır. Daha çok faydası var gerisi yazının devamında;

  • Elma sirkesini köpeğinize aç karnına vermeyin
  • Her 10 kg için 1 çay kaşığı verin

Köpeğimizin cildi için çok faydalı:
Sadece yedirerek değil daha bir çok şekilde kullanabiliriz. %50 su ve %50 elma sirkesini karıştırıp tüylerine püskürtebiliriz, yad sünger ile köpeğimize sürebiliriz. Köpeğimizin derisinin ph dengesi korunacak ve parazitleri doğal olarak belli bir ölçüde engelleyecek. Tüylerde kepeklenmeler, pul pul dökülmeler olduğunda gene aynı şekilde hazırlanan elma sirkesi köpeğinizin sorunlarını çözecektir.

Kulaklar için önemli:
Köpek dostunuzu yıkadıktan sonra kulaklarına damlatarak (bir damla elma sirkesi) enfeksiyonlara karşı koruyucu olacaktır. Elma sirkesi doğal bir antibiyotiktir.

Patileri için:
Köpek dostumuzun patilerinde kaşıntı varsa ve tahriş olmuşsa elma sirkesi ile tedavi edebilirsiniz. Yarı yarıya karıştırıp hazırladığımız suya patilerini 5 dakika kadar sokup bekletin. Beklettiğiniz patileri durulamayın ancak kuruduklarına emin olana kadar havlu ile kurulayın.

Elma Sirkesinin Faydaları Bunlarla da Sınırlı Değil:

  • Köpeğinizin tahriş olmuş, kaşınan ya da yanma hissi olan yerlerini elma sirkesi karışımı ile temizleyerek tedavi edebilirsiniz. (Ancak karışımı asla açık yaraya ya da çok incelmiş cilde uygulamayın.)
  • Köpeğinizin yemeğine veya suyuna elma sirkesi karıştırmanız köpeğinizin sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını, eklem ağrılarının azalmasını, kas ağrılarının ve yorgunluk hissinin azalmasını sağlayacaktır.
  • Köpeğinizin yediklerine karıştırarak vereceğiniz elma sirkesi onun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayacaktır.
  • Banyo sonrasında köpeğinizi sirkeli su ile durulamanız köpeğinizin kepeklerinin azalmasını, tüylerinin canlanmasını ve derisinin PH düzeyinin ayarlanmasını sağlayacaktır.
  • Elma sirkesi tüketimi köpeğinizde daha az diş taşı oluşmasına ve tırnaklarının daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.
  • Uyuz hastalığı olan köpeklerde hastalıklı bölgeyi elma sirkesi karışımı ile yıkamak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
  • Köpeğinizin yemeği ya da suyuyla birlikte elma sirkesi tüketmesi idrar yolu enfeksiyonlarının ve mesane sorunlarının daha az gözlemlenmesini sağlayacaktır.
  • Yukarıda belirtilenler haricinde elma sirkesi köpeklerde bazı alerjilerin tedavisinde kullanılması, metabolizmayı düzenlemesi, depresyonu azaltma, dışıkının daha az kokmasını sağlama, egzema ve mantar enfeksiyonlarının azalması gibi daha birçok faydası vardır.