Köpeklerin, özellikle sıcak havalarda, heyecanlı veya enerjik olduklarında nefes nefese kalmaları normaldir. Fakat hızlı hızlı nefes alma farklıdır ve köpeğinizin tehlikeli bir şekilde aşırı ısındığı, kronik bir sağlık problemiyle başa çıktığı veya hayatı tehdit eden bir travma geçirdiğinin bir işareti olabilir.

İşte her köpek sahibinin bilmesi gereken üç önemli sorunun cevapları:

 • Köpeklerde nefes nefese kalma nedenleri nelerdir?
 • Bu durum hakkında ne yapabilirim?
 • Veterineri ne zaman görmeliyiz?

Köpekler Neden Hızlı Hızlı Nefes Alırlar: Yaygın Nedenler ve Tedaviler

Nefes nefese kalmak, köpeklerin sıcak olduklarında veya sert egzersizler yaptıklarında serinlemelerine yardımcı olur.

Köpekler boyutlarına bağlı olarak dakikada on ila otuz nefes alırlar. Köpeğinizin günlük nefes alışını ve nefes nefese kaldığında neye benzediğini öğrenin, böylece şüpheli değişiklikleri daha çabuk fark edersiniz.

Köpeklerin hızlı nefes kullanmasının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Sıcak çarpması veya zehirlenme: Bir köpeğin efordan sonra daha fazla nefes almaya veya nefes nefese kalmaya başlaması normaldir. Ve Boston teriyerleri, buldoglar ve puglar gibi bazı köpekler, kısa burunları nedeniyle diğer köpeklerden daha hızlı nefes almaya eğilimlidir. Bununla birlikte, hızlı nefes nefese kalma, bir köpeğin sıcak çarpmasından muzdarip olabileceği veya toksik bir madde tüketmiş olabileceğinin bir işaretidir.

Köpeğinizin nefes almasında ani bir değişiklik fark ettiğiniz anda hemen bir veterinere götürün. Sıcak çarpmasından şüpheleniyorsanız, köpeğinizin güvenli bir şekilde soğutulmasına yardımcı olmak için önce bu makalenin sonundaki adımları izleyin.

Kronik hastalık. Kalp yetmezliği, Cushing sendromu veya solunum bozuklukları gibi hastalıkların hepsi köpeklerde hızlı nefes almaya veya nefes nefese neden olabilir:

 • Kalp yetmezliği: İnsanlar gibi köpekler de kalp yetmezliğinden muzdarip olabilir. Ve tıpkı insanlar gibi, köpekler de solunum güçlüğü, egzersiz toleransında azalma ve öksürük gibi aynı semptomlardan bazılarını gösterebilir. Köpeğinizin kalp yetmezliğinin nasıl tedavi edileceği nedene bağlıdır. Ancak tedavi, ACE inhibitörleri ve diüretikler gibi ilaçları içerebilir.
 • Cushing sendromu: Bu, bir köpeğin adrenal bezleri çok fazla kortizol ürettiğinde ortaya çıkar. hızlı nefes nefese ek olarak, belirtiler aşırı açlık ve susuzluk, saç dökülmesi ve göbekli bir görünüm içerebilir. Tedavi değişir, ancak adrenal baskılayıcı ilaçlar veya cerrahiyi içerebilir.
 • Solunum bozuklukları: Laringeal felç, pnömoni ve akciğer tümörleri gibi çeşitli solunum bozukluklarının tümü hızlı solunum veya nefes nefese neden olabilir. Tedavi, duruma ve ne kadar ilerlediğine bağlıdır.

Yaralanma ve ağrı. Köpekler acı çektiğinde bize kelimelerle söyleyemezler. Ne arayacağınızı bilmek bize kalmış. hızlı nefes nefese kalma, köpeğinizin bir yaralanma geçirmiş olabileceğinin bir işaretidir.

Evcil hayvanlarda diğer ağrı veya travma belirtileri, iştah azalması, uzanma isteksizliği, huzursuzluk, kaygı ve ağrı bölgesinde bol yalanma gözükür.

İlaç. Prednizon gibi bazı ilaçlar da köpeklerde hızlı nefes nefese neden olabilir. Köpeğinizin ilacının hızlı nefes nefese neden olduğunu düşünüyorsanız, veteriner hekiminizle konuşun.

Köpeklerde Hızlı Nefes nefese Olmanın Diğer Nedenleri

Hızlı nefes alma , yoğun nefes nefese problemi, süt ateşi olarak da adlandırılan eklampsinin bir belirtisi olabilir. Eklampsi emziren anneleri etkileyen tehlikeli bir durumdur; Düşük kan kalsiyum seviyeleri, ayakta durma veya yürüme ve titreme yetersizliğine yol açar. Ve solunum yollarındaki alerjiler, enfeksiyon veya tahriş köpeklerde hırıltılı, gürültülü nefes almaya neden olabilir.

Köpeğinizin ne tür bir solunumu olursa olsun, hızlı nefes nefese, öksürük veya hırıltılı olsun açıklanamayan herhangi bir değişiklikte her zaman veterinerinize gidin.

Sıcak çarpması ve Köpeğiniz: Acil Müdahale

Aşırı ısınma tıbbi bir acil durumdur ve köpeklerde hızlı nefes nefese için en ciddi nedenlerden biridir. Köpeğinizin sıcak çarpması olduğundan şüpheleniyorsanız, hızlı bir tepki hayat kurtarıcı olabilir.

Sıcak çarpması belirtileri arasında aşırı nefes nefese, camsı gözler, halsizlik, hızlı kalp atış hızı, salya akması, nöbetler, kusma, ishal ve 40 F’nin üzerinde bir vücut sıcaklığı bulunur.

Köpeğinizin sıcak çarpması olabileceğini düşünüyorsanız, yardımcı olmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Köpeğinizi içeri veya gölgeli bir yere taşıyın.
 • Köpeğinizi soğuk suya batırın (aşırı soğuk su kullanmayın) veya köpeğinizin göğsüne, boynuna ve başına buz paketleri veya soğuk havlular uygulayın.
 • Köpeğinize bir bahçe hortumu püskürtmeyin, sıcak günlerde bir hortumun içindeki su kaynama sıcaklığına yakın bir sıcaklığa ulaşabilir. Onu yavaş yavaş serinletmek istiyorsunuz.
 • Köpeğinize soğuk su verin. Ya da ona yalamak için buz küpleri verin.
 • Köpeğinizi soğutmaya başladıktan sonra, hemen köpeğinizi veterinere götürün.

Sıcak çarpmasını önlemenin en iyi yolu bundan kaçınmaktır. Evcil hayvanınızı asla park edilmiş bir arabada bırakmayın. Evcil hayvanınızı evde bırakmak sıcak çarpması riskinden daha iyidir.