Tombul bebekler, tıknaz yavrular – insanlar tombul şeyleri daha çok seviyor gibi görünür. Ancak köpekler de aynı insanlar gibi büyüdüğünde, aşırı kilolu olmanın sağlık üzerine etkilerini hissederler.

Köpeklerde fazla kilonun tehlikeleri nelerdir? Kilo almanın yaygın nedenleri nelerdir? Ve Köpeğinizin fazla kilosu için ne yapmalısınız?

Köpeklerde Kilo Alımı: Yaygın Nedenler ve Tedaviler

ABD’deki köpeklerin yarısından fazlası aşırı kilolu veya obezdir. Ağır olması, evcil hayvanlarımızı artrit riskine sokar ve yaşam kalitesini azaltır hemde yaşam süresini kısaltır. Ek olarak, obezite köpeklerde belirli tümörler, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi diğer birçok probleme yol açar.

Kilo alımını önlemek için, yakılan kaloriler tüketilen kalorilere eşit veya daha fazla olmalıdır. Evcil hayvanınız için sizin için olduğu kadar doğrudur.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, birçok şey evcil hayvanınızın kilo almasına neden olabilir – çok fazla yemekten çok az egzersiz yapmaya ve kronik bir hastalığa sahip olmaya kadar.

En Yaygın Sebepler;

1- Fazla yemek: Genellikle sağlıklı bir kiloyu korumak için kaç kaloriye ihtiyacımız olduğundan emin değiliz. Yani, köpeklerimizin enerji ihtiyaçlarını düşünmeden karnı doysun diye fazla beslemek ona zarar veriyor.

Yaş, kalori dengesizliğinin bir nedeni olabilir. Çünkü yavrularımız yaşlandıkça genellikle daha az enerji harcarlar daha az aktiftirler. Yine de, onlara her zaman yaptığımız miktarda yiyecek vermeye devam ederiz. Sonuç: kilo alımı.

Bir köpeğin kalori ihtiyacı şaşırtıcı derecede küçük olabilir. Çok aktif olmayan küçük köpeklerin günde 185 ila 370 kaloriye ihtiyacı vardır. 20 ila 40 kilo ağırlığındaki bir köpeğin günde 1,100 ila 1,700 kaloriye ihtiyacı olabilir. Bu rakamlar sizi şaşırtıyorsa veya köpeğiniz ideal vücut ağırlığının% 10 ila% 15’in üzerindeyse, fazla mama vermeyi kesmeniz gerekiyor.

Köpeklerde beslenme ile alakalı yazılarımızı okumak için tıklayınız…

2- Az hareket: Çok az egzersiz yapmak köpeklerin kilo almasının bir başka yaygın nedenidir.

Köpeğimizin yapması egzersiz miktarı cinsine, yaşına ve büyüklüğüne bağlıdır. Ancak iyi bir hedef, her gün köpeğinizle en az 20 ila 60 dakika aktivite yapmanızdır. Bu hem bağınızı hem de karşılıklı sağlığınız için iyi olacaktır. Aman dikkat. Evcil hayvanlarınız son zamanlarda çok fazla aktivite yapmıyorsa , aniden onları 5 km koşmaya zorlamayın.

Köpeklerde egzersiz ile alakalı yazılarımızı okumak için tıklayınız…

3- Kronik hastalıklar: Cushing hastalığı (hiperadrenokortiklik) veya hipotiroidizm gibi kronik durumlar da köpeklerde kilo almaya neden olabilir.

Köpekler, adrenal bezleri strese yanıt vermelerine, kilolarını kontrol etmelerine, enfeksiyonla savaşmalarına ve kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmalarına yardımcı olan çok fazla kortizol ürettiğinde Cushing hastalığına yakalanır. Kilo artışı ile birlikte, Cushing’in belirtileri aşırı açlık ve susuzluk, ağır nefes nefese kalma, pot karınlı bir görünüm ve tüy dökülmesini içerebilir.

Az aktif tiroid (hipotiroidizm) köpeklerde sık görülen bir sorundur ve köpeğinizin kilo alımının sebebi olabilir. Doberman pinçerleri ve Golden Retriver cinsi de dahil olmak üzere bazı ırklar hipotiroidizme daha yatkındır. Semptomlar uyuşukluk, saç dökülmesi, halsizlik, iştah azalması, nefes nefese kalma, enfeksiyon ve egzersiz için daha az toleransı içerebilir. Hipotiroidizm hormon replasman tedavisi ile kolayca tedavi edilir.

4- Diğer nedenler: Genetik, köpeğinizin kilo alma eğiliminde de rol oynar. Bazı ırklar kilo vermeye diğerlerine göre daha yatkındır.

Obez olmaya daha eğilimli ırklar arasında American cocker Spaniel, Basset Hound, Beagle, Cairn terrier, Cavalier King Charles, Dachshund, Labrador ve Shetland Çoban Köpekleri bulunur.

Kısırlaştırılmış veya hadım edilmiş köpeklerin de muhtemelen kilo alımı gözükür çünkü,metobolizma daha yavaş çalışmaya başlar.

Köpeğinizin kilo aldığını asıl anlarsınız?

  • Köpeğinize yukarıdan baktığınızda, fark edilir bir bel görürsünüz.
  • Arkadan bakıldığında köpeğinizin karnı arka ayaklarına doğru ilerlerken sıkılaşır.
  • Köpeğinizin kaburgalarının son 2 tanesini görebilirsiniz.

Şimdi köpeğini tart. Bunu yapmanın en kolay yolu:

  • Kendinizi tartın ve sonra numarayı not edin.
  • Köpeğini al. Teraziye geri dönün ve sizin ve köpeğinizin birleşik ağırlığını kaydedin.
  • Kilonuzu toplam ağırlıktan çıkarın.

Artık köpeğinizin ağırlığını biliyorsunuz. Bununla birlikte, veterinerler tipik olarak aşırı kilo veya obeziteyi belirlemek için ölçekte bir sayı yerine vücut durumuna bakarlar.

Onunla iyi ilgilenin, iyi besleyin ve egzersizi aksatmayın. Birbirinize iyi bakın.