İlk olarak söylememiz gereken şey, köpek dostunuzu kuru mamaya yavruyken alıştırmanız gerekiyor.

Kuru mama seçerken dikkat etmeliyiz. Köpeğimiz için zararlı bir içeriğe sahip olup olmadığını mutlaka araştırmalıyız. İncelediğimiz mamalar hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız…

İlk söylememiz gereken bazı yanlış bilgiler olduğu. Köpek dostunuzun cinsine göre mama yoktur. Tüm köpekler aynı tür besinlere ihtiyaç duyar. Cinslere özel yapılan mamalar sadece pazarlama hilesidir.

Köpeğiniz kuru mamayı yemezse bu mamayı sevmemiş olabilir. İlk adım olarak başka bir mama deneyin.

Sizin tüm uğraşlarınıza rağmen mamayı yemiyorsa ve inat ediyorsa günde 2 kez önüne koyun ve yarım  saat tuttuktan sonra yemezse kaldırın. Her gün aynı saatlerde bunu tekrarlayın.

Köpek dostumuz ev yemeklerine alışmış olabilir.Köpeğiniz büyürken fazla taviz  verdiyseniz zorlanırsınız. Sürü liderinin siz olması gerekiyor. Bu konu hakkında ayrıntılı yazımıza bakmak için tıklayınız…

Yorgun köpek mutlu ve aç köpektir. Köpek dostunuzu iyice yorun, koşturun, oynayın. Hayatta kalma güdüsü ile kaybettiği enerjiyi yerine koymak için mamayı yiyecektir. İlk gün yemese 2. gün yiyecektir. Bu süreç içinde kuru mamasından başka bir şey vermeyin.

Bu adımları uygularken önemli olan, kararlı olmanız ve taviz vermemeniz. Köpeğiniz aç kalıyor dize üzülüp ona göre davranmamanız ve denemekten asla vazgeçmememiz gerekiyor.