Tıpkı bizler gibi köpek dostlarımız da kansere yakalanabilirler. Bu hastalık erken teşhis edip bilgili veterinerden yardım almak dostumuzun hayatını kurtarabilir.

Köpeğinize dikkat edin!

Köpek dostunuz normalden farklı davrandığı durumlarda (hastalık, mutsuzluk, iştahsızlık) farkedebilmek, kanseri teşhis etmenizi kolaylaştırır. Normalden farklı davranan ve hareketsizleşen köpek dostumuzun mutlaka bir sorunu vardır. Böyle bir durum gördüğünüzde hemen veterinerinize gidin.

Köpeklerde kanserin 10 genel belirtisi

Amerika’da yapılan bir araştırma; Her 4 köpekten 1’inde kanser oluştuğunu gösteriyor. Kanserin belirtileri genellikle aşağıdaki gibidir;

  1. Halsizlik: Sebepsiz halsizlik (özellikle de büyük ırklarda) kemik kanserinin genel belirtilerindendir.
  2. Ağız kokusu: Ağızda bulunan tümörler rahatsız edici kokulara neden olabilirler.
  3. Yumru: Evcil hayvanınızın herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan ve büyüyen yumrulara mutlaka biyopsi yapılmalıdır.
  4. Şişkin lenf boğumları: Vücudun her bölgesinde olabilirler ama en kolay çene altı ya da diz arkasındakiler farkedilebilirler.
  5. Öksürük: Kuru öksürük pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir ama akciğer kanseri ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
  6. Kronik kilo kaybı: Rejimde olmayan ama aniden kilo veren evcil hayvanınız kanser olabilir.
  7. Karın şişliği: Eğer evcil hayvanınızın karnı hızla şişerse bunun nedeni tümör ya da iç kanama olabilir
  8. Kusma veya ishal: Sindirim sistemindeki tümörler kronik sindirim bozukluklarına neden olabilirler.
  9. Sebebi bilinmeyen kanama: Ağızdan, burundan, diş etlerinden, gelen kanama, idrar ya da dışkıda kan olması ciddiye alınmalı ve derhal test yaptırılmalıdır.
  10. İdrar yapmada zorlanma: İdrar yaparken zorlanmak ve idrarda kan olması genellikle idrar yolu enfeksiyonu anlamına gelir ama mesane kanseri de bu sıkıntıya neden olabilir.
Köpeklerde kanser tedavisi

Genelde ameliyat, kemoterapi, ışın terapi ve bağışıklık arttırıcı tedavi ile hastalıkla savaşılır. Bu tedavi yöntemleri dostunuzu kurtarabilir yada yaşam kalitesini arttırmış olur. Esas önemli olan nokta köpek dostunuza desteğinizi hissettirmeniz ve onu yalnız bırakmamanız dır. Yanında olmanız ve sizi hissetmesi köpek dostumuza her zaman güven ve güç verir.

Köpeklerde kanseri önlemek

Köpek dostumuzu kanserden korumak istiyorsanız tıpkı kendimizde olduğu gibi önlemler alabiliriz.