Köpek dostlarımızın eğlenmesi hepimizin çok hoşuna gider, hele oyuna sizde dahil olursanız bu keyif katlanarak ikiniz içinde artar.

Aynı zamanda oyun köpeklerin sosyalleşmesi ve eğitimi içinde çok önemlidir. Eğitmenler için bile daha fazla önem görmeye başlamış ve bunun sonucu  olarak insanlar ve köpeklerin eğlenerek yaptığı “Agility” popülarite kazanmıştır.

Köpek egzersizleri  hakkında aha fazla bilgi almak için tıklayınız…

Köpeğinizin  oyun oynaması aynı zamanda enerjisini atmak ve sakinleşmesi içinde iyi bir yoldur. Mutlu  ve yorgun bir köpek  daha sakin olur.

Köpeğiniz için bu kadar önemli bir konuda nasıl bir yol izlemeniz ona hangi oyuncakları almanız lazım sizin için kategorize etmeye çalıştık;

Oyuncak Çeşitleri; Toplar, çekme oyuncakları, çiğneme ödülleri ve peluş oyuncaklar.

Köpeğinizin yaşına ve boyutuna göre oyuncak seçme

Köpeğinizin yaşı; 3 aylık yavru bir köpeğin dişleri hala gelişir ve bu yüzden çok fazla kaşınırlar. Dişlerini kaşıyabileceği kauçuk materyalden üretilmiş oyuncaklar ilk ayları için iyi bir seçim olacaktır. Aynı zamanda arkadaş duygusunun gelişmesi için sahiplenebileceği yumuşak peluş oyuncaklar da iyi birer seçimdir.

Köpek dostunuzun dişleri de olgunlaştıktan sonra çenesi de güçleneceği için kauçuk oyuncaklar ve çekme halatları her zaman iyi birer seçenek olmaya devam edeceklerdir. Üstelik bu oyuncaklar köpeğinizin enerjisini atması için harikadırlarÇiğneme oyuncakları; Köpekler yaşlandıkça çene kuvvetleri azalır, ayrıca küçük ırk köpekler büyük ırklara göre genelde  aha az ısırma gücüne sahiptir. Hem boyut hem sertlik olarak köpeğinize uygun çiğneme oyuncağı seçmeniz gerekiyor. Mesela, Pitbull ile Yorkshire için aynı oyuncağı kullanamazsınız. Pitbull kadar sert çiğnemesi pek olası değildir, bu nedenle genellikle daha baskın  olmayan ırklar ve daha küçük bir çene için üretilmiş olan oyuncaklara ihtiyaç duyacaklardır. Benzer şekilde, çok yumuşak olan bir oyuncak parçalanabilir ve köpeğinizin  boğulmasına veya yutmasına; sonuçta gastrointestinal tıkanıklıklara neden olabilir.

Dikkat etmeniz gereken, köpeğinizin arka dişlerinin arkasına sığacak kadar küçük bir şeyin boğulma tehlikesi yaratacağından dolayı uzak durmanız gerektiğidir.

Toplar; Kauçuk toplar, tenis topları, köpük toplar, peluş toplar,  gıcırdatma topları ve daha fazlası. Toplar, köpeğinizi de aktif tutmanın harika bir yoludur. Enerji atması gereken ırklar için çok iyi bir seçenektir. Ayrıca toplar oyuna sizde katılmaya teşvik eder ve dostunuzla güzel anlar paylaşmaya başlarsınız ve aranıza olan bağ güçlenir.

 

Çekme Oyuncakları; Köpeği olup ta  çekme oyunu oynamayan yoktur. Üstelik bu içgüdü  inşası için de güzel bir oyundur. Eğer iyi eğitimli ve iyi huylu bir köpeğiniz varsa çekme oyunları köpeğinizin saldırgan davranışlar geliştirmesine neden olmaz.  Bu tür oyuncaklar genellikle peluştur ve keten, deri, ateş hortumu veya halattan yapılmıştır, köpek dostunuzun eline bırakırsanız parçalanacaktır. Sadece onu oynatırken ortaya çıkartmanız gerekir. Böylece hem köpeğiniz oyuncağı görüğü zaman daha istekli olur hemde oyuncağınız daha uzun süre dayanır. Çekme oyuncaklarıyla oynarken dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise oyuncağı köpeğinizin ağzından sertçe almaya çalışmamamızdır. Çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Çiğneme ödülleri; Köpeğiniz yavruluktan yetişkinliğe büyüdükçe, eve getirdiğiniz çiğneme oyuncaklarının boyut ve dayanıklılığını değiştirmeniz gerektiğini sık sık anlayacaksınız. Köpeğinizi aktif tutarken daha sağlıklı olması için oyuncakların sağlıklı malzemeler kullanılarak üretildiğinden emin olun.

Peluş; Peluş oyuncaklar köpek dostlarımız tarafından çok seviliyor olsada dayanıksız olurlar. Herhangi bir parça yutmadığınan emin olmak için düzenli kontrol etmemiz gerekir. Yavru köpekler için peluş oyuncaklar  mükemmel seçimdir. Köpek oyuncaklarını alırken dayanıklı malzemeden ve köpekler için üretildiğine  emin olun. Oyuncaklar, ödüllere çok benzer bir eğitim aracıdır. Köpek dostunuzun belirli bir oyuncağa ilgisi olduğunu fark ederseniz, ona “otur” gibi bir emir verdiğinizde oyuncağını ona ödül olarak kullanabilirsiniz. Seçiminizin çiğneme alışkanlıklarına, yaşı, büyüklüğü ve yoğunluğuna bağlı olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, köpek ostunuz yaşlandıkça, yavru köpek oyuncaklarından yetişkin oyuncaklarına ve daha sonra üst düzey köpek oyuncaklarına geçmeniz gerekecek. Emniyet her zaman önce gelmelidir.


Her zaman, köpek dostunuzun oyuncaklarının sayısını bilmeniz büyük önem taşır. Kaybolan bir oyuncak veya parçası eksik bir oyuncak bulduğunuzda köpek dostunuzu gözlem altında tutarak hareketlerinde bir farklılık olup olmadığını takip etmelisiniz. İştahsızlık , durgunluk, ishal veya kusma gibi normalin dışında gelişen bir durum söz konusu olduğu taktirde vakit geçirmeden veteriner hekiminizden yardım almalısınız. Yutulan bir parça veya oyuncak boğulma riski yaratmamış olsa bile sindirim sisteminde tıkanma riski yaratabileceğinden uygun müdahalenin vakit geçirilmeden yapılması gerekir. Bu durum hayati risk taşır

Köpeklerde bağırsak düğümlenmesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız…