Köpek  dostunuz bu sıralar her zamankinden  daha halsiz, bitkin ve yorgun mu gözüküyor?  İştahı mı azaldı? Artık en sevdiği yemeğe bile burun mu kıvırıyor?

Bu belirtiler büyük ihtimal köpeğinizin hasta olduğunu gösterir. Vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekiyor.

Asla kendi başınıza tedavi uygulamaya çalışmayın, nasıl bir insan hastalandığında doktora gidiyorsa, köpek dostunuzu da veterinere götürmeniz gerekiyor.

Neden bu belirtileri gösteriyor olabilir sizler için araştırıp sıralamaya çalıştık.

1- Enfeksiyon

Köpek dostunuzun bitkin, halsiz ve iştahsız olmasının en yaygın nedenlerinden birisi enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar bazen beşinci hastalık olarak bilinen Parvovirüs B19, distemper, Kennel Cough, sıtma ya da kalp kurdu gibi çok ciddi problemlerden biri olabilir.

Distemper (gençlik hastalığı): Köpek dostunuzda ateş, göz ve burun akıntısı, öksürük  ve halsizlik belirtileri gösterir. Ama unutmayın biz insanlarda olduğu gibi, köpek dostlarınızda da bu belirtiler değişiklik gösterir. Tedavisi antibiyotikler, mide bulantısı önleyen ilaçlar ve serum ile yapılır. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Kennel Cough (bağırsak hastalığı): Köpek dostunuzun solunum yolları ile alakalı olan bulaşıcı bir hastalıktır. Antibiyotikler, bronkodilatör ilaçlar ve de öksürük şurupları ile tedavi edilir. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Kalp Kurdu: Köpek dostunuza sivrisinek ısırığı ile bulaşan ve kalbinde kurtçuklar oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Köpek dostunuzu kalp kurdu gibi ciddi bir hastalıktan korumanın en iyi yolu özellikle akşamları dışarıda olmalarına çok fazla izin vermemektir. Çünkü sivrisinekler geceleri ısırmaya meyillidir. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Canine Coronavirus (CCV): Canine Coronavirus (CCV) yavru köpeklerde ishal nedenidir. Genellikle Parvovirus ile birlikte seyreder. Parvovirus’tan farklı olarak yüksek ölüm oranına sahip değildir. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız

2- Metabolik ve Kronik Hastalıklar

Köpek dostunuzun bitkin ve halsiz olmasına, kronik hastalıkların birçoğu neden olabilir. Bunlardan bazıları  kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, diabet ve düşük kan şekeridir.

Kalp Hastalıkları: Köpek dostunuzda konjestif kalp yetmezliğinin ilk belirtilerinden biri yorgunluktur, hastalık ilerledikçe belirtilerde artar. Hızlı nefes alıp verme ve iştahsızlıkta belirtileridir. Tedavi tamamen hastalığın durumuna bağlı olarak değişir, mutlaka veterinere başvurun. Ace inhibitörü, diyüretikler ve beslenme değişiklikleri bunlardan bazıları.

Karaciğer Hastalıkları: Köpek dostunuzda yorgunluk, bitkinlik, depresyon, iştah kaybı, sarılık, karın ağrısı ve şişkinlik belirtilerini gösterir. Kendisi de tedavisi de kritiktir.  İlaçlar, beslenme alışkanlığında yapılacak değişiklikler ve durumun ciddiyetine göre ameliyat gibi tedavi yolları da vardır.

Diyabet: Köpek dostunuzda belirti olarak yorgunluk, bitkinlik, kilo kaybı, susuzluk ve beslenme alışkanlığındaki değişimler olarak görülür. Diyabetin etkilerini en aza indirerek köpeğinizin huzurlu bir hayat sürmesinin yolu ise beslenme alışkanlığında değişime gitmek ve insülin iğneleri kullanmak ile mümkün.

Düşük Kan Şekeri: Bir üstte bahsettiğimiz diyabetin tam tersi olan düşük kan şekeri de köpeklerin bitkinlik sebeplerindendir. Ayrıca nöbetlere yol açabilir. Tedavisi de ciddiyete göre değişiyor ama genellikle kısa süreli tedaviler glikoz ya da mısır şurubu takviyesini kapsıyor.

3- Köpeklerde yorgunluk ve bitkinliğe yol açan diğer sorunlar

Tümörler, ağrı, travmalar, kronik ya da akut ishal, yılan sokması, hipotiroidizm ve diğer hormonsal sorunlar, anemi, zehirlenme, bağırsak düğümlenmesi gibi sebepler olabilir.

Enfeksiyonlardan kronik sorunlara kadar köpeklerde yorgunluk ve bitkinliğe yol açabilecek bir sürü hastalık bulunuyor. Bu kadar çok durum varken hastalığı ve sebebini anlamakta o kadar zorlaşıyor.Köpek dostunuzda garip davranışlar, enerji kaybı, iştahsızlık gibi etkiler görüyorsanız, dostunuz için yapabileceğiniz en doğru şey hemen veterinere danışmak ve muayene ettirmek olacaktır.