Klasik köpek hareketidir; köpek dostunuz bir şey duyar (gizemli bir ses, cep telefonu, özel bir ses tonu) ve sesin ondan ne istediğini düşünüyormuşçasına başını aniden yana yatırır.

Köpek dostunuzun, örneğin “Hanimiş aslan oğlum?” gibi sorulara nasıl tepki verdiğinin bir kez farkına vardığınızda, bunu tekrarlayarak zaten sevimli olan köpek dostunuzun bir de başını yana eğerek sevimlilik katsayısını göklere çıkarmasına engel olamıyorsunuz; sanki ona söylediklerinizin tam anlamını kavramaya çalışıyormuş gibi… Peki işin aslı böyle mi? Köpekler başını yana eğdiğinde aslında neler oluyor?

 

“Seni Daha İyi Duyabilmek İçin”

Kafayı yana yatırma; tam olarak anlaşılamasa da, köpek dostunuzun duyduğu şeylerden anlam çıkarmaya çalışmasının göstergesi olabilir. Bazı uzmanlar köpeklerin; söylenen kelimelerin, onun önem verdiği herhangi bir şeyle (keyif aldıkları bir aktivite ya da ödül) sonuçlanacağını düşündüğünde, kafalarını yana yatırdıklarına inanmakta. Köpekler, kelimeler ve ses tonları dahil olarak, insan dilini bir nebze de olsa anlayabildiğinden; kafasını yana eğen bir köpek, bu favori aktivite ya da ödülle ilişkilendireceği anahtar bir kelime bulmaya odaklanıyor olabilir. Yani köpek dostunuz; onu yürüyüşe çıkarmaktan, onunla oynamaktan, onu beslemekten ve benzeri hoşuna giden şeylerden bahsettiğinizde başını yana yatırabilir.

Köpeklerin duyma biçimi de etken bir faktördür. Köpeklerin, bir sesin kaynağını belirlemesine yardımcı olacak, hareket edebilen kulakları vardır. Buna ek olarak köpek beyni; sesin, her iki kulağına ulaştıkları anlar arasındaki çok küçük zaman farklarını hesaplayabilir. Köpek dostunuzun, sesle ilgili olarak, başının duruşundaki en ufak bir değişiklik bile; sesin uzaklığını ölçmeye çalıştığının bir göstergesidir. Yani bir köpek kafasını yana eğdiğinde; ses kaynağının tam konumunu (özellikle de kulak seviyesine olan yüksekliğini) net olarak belirlemeye çalışıyor olma ihtimali de vardır. Eğer bu davranışı pekiştirirseniz; köpek dostunuz kendiliğinden gösterecek ve tekrar edecektir. Ayrıca ileride bu davranışı gösterme eğilimi artacaktır.

 

Kafa Eğme, Zekâ Göstergesi Olabilir Mi?

Peki kafasını eğen yatıran köpek dostunuz, diğer akranlarından daha mı zeki? Uzun, yumuşak ve sarkık kulaklı köpeklerin, dik kulaklı olanlara nazaran kafalarını yana yatırmaya daha meyilli olduğuna dair anekdotsal raporlar olsa da; bu hareketi yaş, tür ya da zekâyla ilişkilendiren herhangi bir sistematik çalışma bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar ise belirli sosyalleşme sorunları olan köpeklerin; insanlar konuşurken, kafalarını yana yatırmaya daha az meyilli olduğunu rapor etmişlerdir.

Köpek dostunuzun kafasını yana yatırması gibi sevimli bir hareketi iyi huylu olarak varsaymak kolay olsa da; kafanın yana yatması dahil olmak üzere, tıbbi bir sebebi olabilecek herhangi bir davranışı veteriner hekiminize danışmak her zamanki gibi çok önemlidir. Kafasını mütemadiyen ve hatta aralıklarla dahi olsa düzenli olarak yanda tutan köpek dostunuzun tıbbi bir sorunu olma ihtimali de söz konusudur. Bu tip sağlık sorunları; beyinde enfeksiyon, iltihaplanma ve hatta kanserden, kulakta enfeksiyon veya kitleye kadar çeşitlilik gösterir. Bu tip sorunların üstesinden ancak veteriner hekiminiz gelecektir.

Esen kalın.