Bu soruya verilecek en cevap; karbonhidratlar köpeklerin en az ihtiyaç duyduğu temel besin değeridir.

Köpek dostlarımız karbonhidrattan alabileceği besini aminoasitleri sentezleyerek ihtiyacını karşılayabilir ve doğasına daha uygundur. Fazla karbonhidrat köpek dostunuza yağ olarak depo edilir. Karbonhidrat oranı fazla olan mamalar yada barf, raw diyetler, fazla kilo, obezite riskini yükseltir ve sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Köpekler makarna, ekmek gibi yüksek karbonhidrat içerek gıdalar ile beslenmemelidir.

Tahıllar karbonhidratların kaynağıdır. Tahılsız mamaların önerilmesinin en büyük nedeni budur.  Bir mamanın karbonhidrat oranını hesaplamak için şu yöntemi kullanabilirsiniz.

100 – (Protein Oranı) – (Yağ Oranı) – (Lif Oranı) – (Nem/Su Oranı) = (Karbonhidrat Oranı)

Bu hesapla %25 protein oranı, %10 yağ oranı, %2 lif/selüloz oranı, %10 nem/su oranına sahip bir mama için karbonhidrat oranını hesaplamak için;

100 – 25 – 10 – 2 – 10 = 53 = Karbonhidrat oranı

Bu mamanın %53 oranında karbonhidrat oranına sahip olduğunu görüyoruz.

Light, düşük kalorili mamalarda dikkat edilen  şey yağ oranının düşük olmasıdır ve bu hatadır. Kısırlaştırılmış kilo almaması gereken yada kilo problemi olan köpek dostlarının kuru mamalarına, yada barf, raw, diyetlerine bakarken dikkat edilmesi gereken husus sadece karbonhidrat oranının düşük olmasıdır.

Köpekler için en uygun karbonhidrat oranı %35 ve altında olan oranlardır. beslenme programınızda mutlaka karbonhidrat oranını iyi ayarlamanızı öneriyoruz.

Kuru mama incelemelerimize bakarak, mamaların karbonhidrat oranının düşük olup olmadığına araştırabilirsiniz. Mama inceleme sayfası için tıklayınız.

Yada barf, raw diyet ile ilgili şu sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Köpeğe makarna, pilav, ekmek  vermek sadece karını doyurmaya yarar ve sağlıksızdır.

Neden mama firmaları bol karbonhidratlı mamalar üretiyor;

  • Oldukça ucuz maliyete sahip olmaları
  • Raf ömrünün uzun olması
  • Yüksek miktarlarda bulunmasının kolay olması
  • Toptan alımlarda sıkıntı yaratmaması
Lafın özü köpeğiniz için karbonhidrattan uzak durmanızı öneririz. Maksat karnını doyurmak değil, sağlıklı ve iyi beslenmesini sağlamak olmalı. Bu koşulları köpek dostunuza sağlayamayacaksınız lütfen  sağlayana kadar köpek almayın.
KAYNAKLAR
 
1. Effects of dietary carbohydrate, fat and protein on growth, body composition and blood metabolite levels in the dog, Literature Cited
 
2. Factors affecting the utilization of “carbohydrate-free” diets by the chick. J. Nutr. Renner, R.