Firma, tüketiciye pek fazla bilgi vermese de mamaların içeriği, analiz detayları ve hakkında yazılan bilgileri araştırdık

İtalya’da üretilen bu mama köpek maması markası içeriğinde göreceğiniz üzere tahıllı ve et oranı düşük bir mama. Yüksek tahıllı düşün proteinli mamaları önermiyoruz. Çünkü bizim önerimiz eğer dostunuzu kuru mama ile besleyeceksiniz et oranı yüksek, tahılsız mamalar ve zararsız, alerjen tahıllar içermeyen düşük tahıllı mamalar tavsiye ediyoruz.
Neden önerilmeyen mama olduğunu maddeler halinde görelim.
 1. Et yan ürünleri
  Kemik, gaga, tüy, kan gibi hayvanların yenmeyen kısımlarından oluşan sindirimi zor ve kalitesiz besin içeriyor.
 2. Tahıl çeşidinin ve tahıl oranının fazla olması
  Et oranını kısarak maliyeti düşük olduğu için tahıl çeşidinin ve oranının fazla olması bir köpeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılayamamakta ve ona kaliteli besin değerleri sunmamasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı tahıllar köpekler için zararlı ve alerjen besinlerin başında gelmektedir. Köpeklerin hayvansal kaynaklardan alması gerektiği temel besin ihtiyaçlarını tahıllardan ya da sebzelerden alması bir takım sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Mesela proteini hayvansal kaynaklar yerine tahıl ve sebzeden aldıklarında idrarları alkali hale gelmektedir. Bu da böbrekte taş ve kum oluşumuna, mikrop üremesine neden olmaktadır.
 3. Pirinç
  Pirinç, glisemik indeksi yüksek ve içeriğinde yüksek oranda kanserojen madde olan arsenik bir gıdadır. Glisemik indeksi yüksek besinler köpekleri obez, diyabet ve hipoglisemi hastası yapar. Ayrıca glisemik indeksi yüksek besinlerin hayvanlarda kas kütlesini azaltarak, yağ oranını arttırdığı ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Arsenik ise başta akciğer ve mesane kanseri riskini arttırmaktadır. Pirinçte yüksek oranda arsenik bulunmaktadır. 
 4. Karbonhidrat oranının yüksek olması
  Karbonhidrat, köpeklerde aminoasitler tarafından sentezlenebildiğinden dolayı köpekler karbonhidrata düşük miktarlarda ihtiyaç duyarlar. Kuru mamalarda ise tahıl ve sebze dolu olduğundan, et oranı az olduğundan dolayı karbonhidrat oranı yüksektir. Karbonhidrat, köpeklerde fazlası yağ olarak depo edilen ilk besin değeri olduğundan karbonhidrat oranı yüksek gıdalar köpeklerde aşırı kilo alımına ve yağlanmaya yani obeziteye neden olmaktadır.
  Karbonhidrat köpeklerde ne kadar gerekli tıklayarak daha çok bilgi alabilirsiniz.
 5. Glucosamine ve chondroitin oranının yetersiz olması
  Köpeklerin eklem gelişimi, onarımı ve yenilenmesi için glucosamine ve chondroitin denilen doğal takviyelere ihtiyacı vardır. Bu doğal takviyeler kimi mamalarda doğal olarak eklenmekteyken kimi mamalarda ise kabuklu deniz ürünleri ve yapay maddeler yardımıyla eklenmektedir. Dr. Clauder’s ‘a baktığımızda ise kabulu deniz ürünlerinden sağlandığını görüyoruz. Ancak o kadar düşük bir miktardaki bu bir köpeğin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte değildir. Glucosamine ve chondroitin takviyesi alamayan köpekler kalça çıkığı, osteoartrit ve eklem ağrıları gibi sorunlara maruz kalmaktadırlar. Bu sorunlar hem maddi hem de manevi olarak can sıkıcı sorunların başında gelebilmekte ve kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bu yüzden glucosamine ve chondroitin oranı 700 mg/kg ve üzeri olan köpek mamalarını tercih etmenizi öneriyoruz.
Mamanın kalitesi: 1/5
Mamanın içerik / fiyat oranı: 1/5
Mamanın içeriği: 1/5

Mama önerilebilir mi? Hayır