Gerçek Pitbull nedir? Özellikle Türkiye’de bir çok farklı cins Pitbull olarak adlandırılıyor. Bu cins hakkında bilgisi olmayan insanlar ortalığı biraz karıştırıyor.

Öncelikle sadece tek çeşit Pitbull vardır, bunlarda Amerikan Pitbull Teriyer’dir (American Pitbull Terrier). Kısa olarak adını yazarsak, cinsin baş harfleri olan APBT ortaya çıkar. Gamedog olarak ta anılırlar.

Basit bir resim ile üzerinden geçelim;

İsimlerinden de belli olacağı gibi Gerçek Pitbull, ismininde içinde geçtiği gibi Amerikan Pitbull Teriyerdir.

American bully pit bull değildir, bazı üreticiler görsellik abidesi olan bu mastif ve bulldog çaprazını kabadayı iri tipinden dolayı pitbulla benzeten köpek severler sayesinde pitbull diye satışa sunmuşlardır

Ödüllü bir APBT videosu paylaşalım;

Bu hayvanlar sanıldığı gibi kısa bacak koca kafa değildir. Evet kafaları büyüktür ama bir bully yada staff kadar değil. Daha ince ve atletik bir yapısı vardır. Çok hızlı koşabilir, çok yükseğe zıplayabilir ve kilosuna göre çok ağır kilolar çekebilirler.

Hangi renklerde olabilir öğrenmek için tıklayınız…

Genelde pitbull – staf, staff – bully, pitbull -buldog vb kırmaları etrafta görüyoruz. Hatta acı  bir gerçek safkan Pitbull çoğu zaman insanlar tarafından tanınmıyor.

Amerikan Pitbull Teriyer ırkı özellikleri için tıklayınız…

Pitbull Resim Galeri

 

1 Yorum