Evcil hayvanınız ile kampa gitmeden önce hayvanınızı iyi tanımanız gerekir. Tanımaktan kastım ne yer ne yemez gibi bir şey değil. Ormanda başka bir canlı görünce peşinden gider mi, yanınızdan ayrılıp ormanın içine kaçar mı, bulunduğu bölgede başka hayvanların bulunmasına izin verir mi?

Kamp Alanını iyice araştırıp yabani hayvan, haşere, kene, parazit olan yerlerden uzaklaşmanız gerekiyor. Fark etmeden evcil hayvanınızın üzerine yapışan bir parazit yapışabilir. Bu tür önlemleri almanız ve dikkatli olmanız gerekir.

Hava karardığında yaban domuzu, tilki, kurt gibi birçok hayvan ortaya çıkacaktır. Etrafınıza bir hayvan yaklaştığında hayvanınız tedirgin olmaya başlayacak, yerinde durmama, sesler çıkarma, sinirlenme gibi özelliklerle karşılaşabilirsiniz. Bu unsurları göz önünde bulundurarak başka hayvanların olmadığı alanlar seçin.

Kamp yapacağınız yer bir kamp alanı, kuruluş ise gitmeden önce hayvan kabul edip etmediklerine kesinlikle iyice bakın. Bütün hazırlıkları yapıp alan gidince kötü bir sürprizle karşılaşmak istemezsiniz.

Kamp alanında evcil hayvanınız sizden ayrılırsa bulmak çok zor olacaktır. Bunun için parıldayan tasmalar, zil bağlarsanız köpeğinizi görebilmeniz ve duyabilmeniz kolaylaşacaktır. Başka bir kişinin bulama ihtimaline karşı, tasmanın üzerine telefon numaranızı yazın.

köpekle kamp

Bizler insanoğlu olarak rahatlamaya, huzur bulmaya, dinlenmeye çalışır ve fazla önem veririz. Aslında bu bütün canlılar için geçerlidir. Siz ne kadar istiyorsanız diğer canlılar da dinlenmeyi ister. Örneğin; uzun bir koşunun ardından yorgun, bitkin olup dinlenmek istiyoruz. Aynı şekilde köpekler de uzun bir koşunun ardından dinlenmek isteyeceklerdir. Hayvanlar da şehrin gürültüsünden uzaklaşmayı hak ediyor.

Makale için teşekkürler Doğadakiler İlke Karataş