Eukanuba Köpek Mamaları  ülkemizde uzun bir süredir satışta ve en bilinen mamalar arasında yerini almaktadır.

içeriğinde çoğunlukla tahıl olduğunu ve tavuk yan ürünleri kullandığını görüyoruz. Tavuk yan ürünleri, tavuğun yenilemeyecek kısımlarını içeren kalitesiz bir protein kaynağıdır ve sindirimi zordur.

Düşük oranda et, etten daha yüksek oranda ise tahıl bulunduğun görüyoruz. Tahıllar köpek dostlarınızın beslenmesinde herhangi bir rol oynamazlar ve tahılların sindirilebilirliği düşüktür, ayrıca alerjiktir.

İçeriğinde şeker pancarı küspesi olduğunu görüyoruz.  Şeker pancarı küspesi, şeker pancarından elde edilen bir yan üründür. Kalite ve maliyet bakımından ise oldukça düşüktür. Şeker pancarı küspesi kulak iltihabı enfeksiyonlarına ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Şeker pancarı küspesi mamaya, köpeklerin dışkısını azaltmak ve katılaştırmak için konulur.

Sorgum, pirinç, mısır ve şekeri alınmış kurutulmuş şeker pancarı mamada bulunan kalitesiz ürünlerin başında gelmektedir. Eukanuba Köpek Mamasının içeriğinde bulunan yüksek miktardaki pirinç  vücuttaki arsenik maddesinin artmasına ve sağlığını olumsuz etkilemesine neden olur. Mısır ise köpeklerde alerjik reaksiyonlara sebep olur.

Ucuz ve kalitesiz mamalarda gördüğümüz hayvansal yan ürünler o hayvanın yenmeyen kısımlarını yani tüy, kan, ayak, gaga, kafa gibi kısımlarını içerir.

Eğer bu olumsuz ve zararlı yönlerini toparlayacak olursak şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Etten çok tahıl içermesi
  • Tavuk yan ürünleri içermesi
  • Kurutulmuş şeker pancarı küspesi bulundurması
  • Glisemik indeksi yüksek tahıllar içermesi
  • İçeriğinde bulundurduğu yüksek pirinç oranı yüzünden oluşan arsenik riski
  • Düşük et oranına sahip olması
Sadece karın doyurmaya yarayan bir mama olarak da adlandırabiliriz.
Mamanın kalitesi: 1/5
Mamanın kalite/ fiyat oranı: 1/5
Mamanın içeriği: 1/5

Mama önerilebilir mi? Hayır