Sizin de bildiğiniz gibi dünyada en uzun yaşan köpeğin adı Max’dir. Bu dostumuzun cinsi ise Dachshund, Beagle ve Terrier kırmasıydı. Zaten bu üç ırk da dünya en uzun yaşan köpek cinsleri olarak biliniyordu. Max, 36 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bazı arkadaşlarımız evcil hayvan beslemek isteyerek aslında kendilerine dost edinmek ve uzun yıllar birlikte yaşamak isterler. Köpeklerin yaşamımızda çok büyük bir etkisi olduğu ve onlarla duygusal bağ kurduğumuzdan dolayı ise uzun bir hayatları olmasını isteriz. Kim istemez ki?

Başlıca uzun ömürlü köpekleri sizlere sıralayım;

Pomeranian boo : Bu cinsi bilmemek kendisine hakaret edilmesiyle eş değerdir. Bir çok ünlünün de sahiplendiği bu cins 15 yıla kadar rahatlıkla yaşayabilir. Bu ırktaki tek kusur genetik olarak diz kapaklarında problem olmasıdır. Eğer ki böyle bir dost sahiplendiyseniz, zaten bu problem kesinlikle gözünüze takılmayacaktır bile.

Pug : Evimizin sadık mı sadık, tatlı mı tatlı biricik köpeği. 12 ila 15 yıl arası yaşamaktadır. Food Elite köpek mamasına bayılıyor, yemeden duramaz. Genetik hiçbir problemi yok fakat solunum sistemlerinde sıkıntı olduğu biliniyor.

Lhasa Apsos : Bu köpek cinsimiz ise 15 ila 18 yaş arası yaşamaktadır. 1939’lu yıllarda 29 yaşına kadar yaşadığı da rivayetler içinde ama ben size kesin diyemem.

Poodle : Poodle ve bunun kırması köpekler en uzun yaşayanlar arasındadır. Ortalama 15 ila 20 yıl arasında yaşarlar. Dostumuza iyi bakıldığında ise bu süre ortalama 20 ila 30 yıl arasındadır.