Çoğu köpek sahibi bunu fark etmese de, kötü köpek maması zamanla köpekleri hasta ve sağlıksız hale getirebilir. Ucuz malzemeler köpek mamasını daha uygun fiyata indirmek için kullanılır.

Ne yazık ki, birçok sağlıksız içeriğin dahil edilmesi obezite, kanser ve çok daha fazlasına yol açabilir.

Bazı bileşenler doğal proteinlerin yerine dolgu maddesi olarak kullanılır. Fazla besin içeriği olmayan boş kaloriler eklerler.

Diğer bileşenler şüpheli kaynaklardan gelir ve zararlı katkı maddeleri veya kimyasallar içerir.

Nedir bu kötü içerikler

4-D Meat Products

Daha ucuz kuru gıda etiketlerinde yaygın olarak kullanılan bir terim “et yan ürünleri” dir. Bu genellikle insan tüketimine uygun olmadığı düşünülen bileşenler olan etleri ifade eder. Çeşitli farklı kaynaklardan gelebilirler.

“4-D” ölü, ölmekte, sakat veya hastalıklı anlamına gelir. İnsan tüketimi için uygun olmasalar da, teknik olarak köpek tüketimi için maliyeti düşürüyorlar. Sonuç olarak, birçok düşük fiyat politikası izleyen üretici protein kaynağı olarak 4 boyutlu etleri kullanır.

Mısır

Mısır, maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılan başka bir bileşendir. Mısır ve benzeri mahsullerin yetiştirilmesi ve hasat edilmesi çok ucuzdur. Bunlar doğal et proteininin dolgu maddesi.

Ne yazık ki, köpekler düzenli olarak mısır tüketmek için evrimleşmemişlerdir. İlk başta iyi görünse de, mısır yemek bir ömür boyu köpeğin sağlığına zarar verir.

Tahıl

Mısır gibi, tahıllar da üretim maliyetlerinde maliyeti kısmak için kullanılır. Buğday, pirinç ve diğer tahıllar köpeklerin sindirimini kötü etkiler. Köpeklerin tahıl öğütecek azı dişleri yoktur.

Ayrıca, bu tahıllar genellikle hasattan önce bir takım kimyasallarla işlemden geçirilir. Bu kimyasallar köpek maması formülüne geçebilir ve yıllar geçtikçe yavaş yavaş sorunlara neden olur.

Koruyucular, Boyalar ve Diğer Sentetik Bileşenler

Ne yazık ki, daha ucuz formüllerde birçok sentetik kimyasal bileşen kullanılmaktadır. Bu bileşenler bir ürünün raf ömrünü uzatmak veya daha cazip hale getirmek için kullanılır. Çoğu durumda, bu bileşenler gereksizdir.

Aynı sonuçları elde etmek için daha doğal alternatifler vardır, ancak birçok üretici maliyetler nedeniyle bunlardan kaçınır.

Gelelim en kötü 7 Köpek Mamasına

Purina tarafından üretilen Beneful

Purina’dan Beneful, protein olarak tavuk içermesine rağmen, aynı zamanda mısır, soya ve buğdayla doludur. Bu bileşenler zamanla önemli sindirim ve sağlık sorunlarına neden olur.

Ayrıca kuşkulu tavuk ve kümes hayvanı yan ürünü de vardır. Kimyasallar açısından, formül çok sayıda yapay boya içerir.

Kibbles N Bit

Yine, mısır ilk bileşen olarak listelenir. Sığır eti ve kemik unu, soya unu ve buğday unu da var. Herhangi bir doğal kas eti kaynağında belirgin bir şekilde yoktur.

Ek olarak, formül çok sayıda sentetik boya ve hidroklorik asit veya koruma içerir.

Iams Köpek Maması

Tavuk, Iams için ana protein kaynağı olsa da, tavuk yan ürün yemeği de içerir. Ayrıca mısır unu ve tam tahıllı sorgum içerir.

Formülde kullanılan potansiyel olarak tehlikeli başka bir bileşen, kurutulmuş atım hamurudur. Şeker dolgusu olarak kullanılır ve kilo almaya neden olabilir.

Purina Dog Chow

Dog Chow’un ana maddesi tam tahıllı mısırdır. Ayrıca, olumsuz kümes hayvanı yan ürünü küspesi, et ve kemik unu, tam tahıllı buğday ve soya küspesi bulunmaktadır.

Purina ayrıca renge ulaşmak için dört farklı boya kullandı. Bir bütün olarak, kuru köpek mamasının mısır, tahıl ve boya kullanımı yavrular için kötü bir seçimdir.

Muenster Doğal Yetişkin Köpek Maması

Bu köpek maması formülü doğaldır, ancak bu mutlaka iyi olduğu anlamına gelmez. Ana protein kaynağı sağlıklı tavuktan ziyade tavuk yemeğidir.

Ayrıca öğütülmüş mısır, buğday, mısır glüteni unu, kahverengi pirinç ve tahıl sorgumu da var. Ayrıca şekerli pancar küspesi ve sitrik asit içerir. Toplamda, formül kilo almaya, sindirim sorunlarına ve daha fazlasına neden olabilir.

WalMart tarafından Ol Roy Maması

Bu kuru köpek maması sağlıklı protein kaynakları içermez. Bunun yerine öğütülmüş mısır, soya fasulyesi unu, öğütülmüş buğday ve et unu ile doldurulur.

Mısır ilk bileşen olarak listelenir, yani en yüksek konsantrasyona sahiptir. Sitrik asit ayrıca diş ve sindirim sorunlarına neden olabilecek bir koruyucu olarak da kullanılır.

Pedigree 

Pedigree’de doğal bir proteine en yakın şey tavuk yan ürün yemeğidir. Bu bileşen harika değildir ve çeşitli kaynaklardan gelen istenmeyen artıklardan gelebilir.

Öğütülmüş tam mısır ve mısır glüteni unu da kullanılır. Çeşitli sentetik renkler de kullanılır ve bu formülü her yerde sağlıksız bir seçim haline getirir.

Ayrıca Önermediğimiz Diğer köpek mamalarının listesi;

Nedir iyi mamalar derseniz ayrıntılı mama incelemeleri yazımızı okumanızı öneriyoruz. Yazıya gitmek için tıklayınız…

Yazımızı yararlı bulduysanız mutlaka paylaşın, unutmayın bilgi paylaştıkça artar.