Genelde karıştırılan bir konudur. Rednose, korsan, tiger gibi isimler cins isimleri değildir, hayvanın  rengini temsil eder. 

Yani rednose diye bir pitbull türü yoktur. Pitbullar her renk olabilir bu konuda geniş bir yelpaze vardır.

Öncelikle sadece tek çeşit Pitbull vardır, bunlarda Amerikan Pitbull Teriyer’dir (American Pitbull Terrier). Kısa olarak adını yazarsak, cinsin baş harfleri olan APBT ortaya çıkar. Gamedog olarak ta anılırlar.

Pitbull tarihçe;

Bull ve Terrier ırklarından türetilmiştir. Dayanıklılık ve azim konusunda köpekler içinde haklı bir yere sahiptir.

Bazı araştırıcılar köpeğin eskiden Bulldog’ tan köken aldığını savunmaktadırlar. Eski yazılı kaynaklar ve figürler de bunu doğrular niteliktedir. Oradaki figürlerde köpeğin bugünkü görünümünde olduğu ve o zaman da dövüş için kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bugün, bilhassa ABD’ de bu köpeğin dövüş için eğitimine yasak getirilmeye çalışılmaktadır. Medya da bu konuda yayınlarını devam ettirmektedir.

Daha da ileri giderek tamamen yasak getirmeye veya en azından izole bir vaziyette yaşamaları istenmektedir. Avrupa, hatta tüm dünyadan bu konuda şikayetler yükselmektedir. İşin ilginç tarafı Pitt Bull bu kadar şikayet edilen bir köpek olmasına rağmen aslında birçok yeteneği olan bir ırktır. Avcılık (bilhassa kemirgenler-fare), koruma, polis köpeği, iş ve çoban köpeği olarak dahi kullanılabilmektedir.

Amerikan Pitbull Teriyer hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

Kısaca en iyi pitbull cinsi diye bir şey yoktur, pitbull tek cinsten oluşur. Farklı renkleri vardır. Renkler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız…