Pitbullar Dünya üzerinde yaşayandür belki de! Çünkü pitbullar, kendisinden çok daha iri köpeklerle baş edebilir hatta onlara üstünlük sağlayabilir.

55 kg bir Akita yada 30  kg bir Rotweiler, 25 kg lik bir Amerikan Pitbull tarafından kafa tutulması, hatta bastırabilmesi köpek sahiplerini biraz üzebilir.

Pitbullu diğer köpeklerden ayıran en  büyük özellik; yürek, beyin ve fiziksel kabiliyetin bir araya gelmiş olmasıdır. “En güçlü” ifadesini biraz açmak gerekirse, bu kelime genelde “ağırlık çekme” yarışlarında kullanılır. Bu yarışmalarda iki  ödül vardır. “en ağır yükü çeken” ve “vücut ağırlığına oranla en  ağır yükü çeken” Daha ufak olan köpekler iri ve büyük olanlara göre, he zaman vücut ağırlıklarına oranla daha fazla yük çeker.

Ama iri köpekler her zaman en ağır yükü çeken olurlar. 60- 70 kg köpekler kayıtlara göre 2.5 tona kadar ağırlık çekebilirler. (Tabi bu, yük çekme federasyonu kayıtlarındaki tekerlekli bir araba üzerinde çekilmiş en fazla yük rekordur) Bu konuda en yetenekli olanları Malamutlar, ST.Bernardlar, Danua ve Mastiflerdir. Pitbullarda bu yarışmalarda güçlerini kanıtlamış köpeklerdir. Özellikle 20 kg civarındaki Pitbullar, kilolarına oranla en ağır yükü çekenler arasındadır.

Yani dünyanın en güçlü köpeği Pitbulldur demek yanlış olur. Pitbullar, Bulldoglar gibi yüreklerinden ve dürtülerinden kaynaklanan, sadece fiziksel olmayan  bir güce sahiptirler. Esas güçleri korkusuz tavırlarından gelir.