Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüsün ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs tüm dünyayı tehdit devam ediyor. Virüsün şu ana kadar Türkiye’ye de sadece 1 kişi de görülmesi bizleri sevindirirken yandan sevindirirken bir yandan kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Türkiye’de yaptığı araştırmalar ile adından söz ettiren Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, korona virüsün Türkiye’ye gelse bile salgın yapamayacağını söyledi. Vatandaşların virüsle ilgili rahat olması gerektiğini ifade eden Erbaş, gelse bile 10-20 vak’ada görülebileceğini belirtti. Doç. Dr. Erbaş virüse karşı bol bol elleri ve yüzü yıkamak gerektiğini söylerken maske takmanın ise bir işe yaramayacağını anlattı.

“Yaban Hayvanlarının Şehir İçlerinde Olmaması Gerekiyor”

Katıldığı bir televizyon programında korona virüsünün diğer türleri(Sars) gibi zoonoz yani hayvandan insana bulaşan bir hastalık olduğunu belirten Erbaş, bu tür hastalıkların yayılmaması için insanların yaban hayvanlarını rahat bırakması gerektiğini belirttti. Hayvanat bahçelerinin, canlı hayvan pazarlarının kapatılmasını veya şehir dışlarına çıkarılması gerektiğini söyleyen Erbaş pet shoplarda hayvan satışının önlenmesi gerektiğini özellikle egzotik hayvanların satışına engel olunması gerektiğini söyledi. Erbaş zoonoz hastalıklarının genelde Çin’den çıktığını bunun da Çin’de bulunan canlı hayvan pazarlarına ve Çinlilerin yaban hayvanlarını evcilleştirip yemesine bağladı. Erbaş  “Yaban hayvanlarının şehir içinde olması şunu getirdi, yaban hayvanları binlerce virüs barındırıyor. Bu virüsler çoğaldıkça mutasyona uğruyorlar. Normalde size bir hayvandan virüs bulaşmaya bilir ancak virüs öyle bir mutasyona uğrar ki size bulaşabilir” dedi.

“Erbaş evimizdeki kedi köpeğe korona virüsü bulaşır mı?” sorusunu ise şöyle cevapladı. Kedi köpek risk değildir. Çinden çıkan korona kediye köpeğe atlamaz onlardan da size atlamaz. Hatta kedi köpek besleyenler koronaya bağışıklık kazanmış olabilir.

“Virüs Türkiye’de genlerden dolayı salgın yapamaz”

Korona virüsün gen farkından dolayı Asya ırkını daha çok etkilediği Türkiye’nin ise daha karışık genlere sahip olduğu için çok az etkileneceğini dile getiren Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, “Korona virüsün şu ana kadar yayılım bölgesi Wuhan ve çevresi yani Çin. Bu bölgedeki genetik kökeni ortak insanları yakalıyor. Bunlar daha çok sarı ırk ve kısa boylu insanlar. Yapılan çalışmalarda virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya ırkında daha fazla. Beyaz ve siyah ırklarda ise 6’da 1 oranında daha az. Onun için buralarda görülse bile çok daha az görülecektir ve hafif geçecektir. Korona virüs Türkiye’ye de gelebilir ama asla Çin’deki gibi salgın yapmaz. 10 vak’a, 20 vak’a olabilir. Bunu bilemeyiz. Onu gelince görürüz. Daha bir şey yok ortalıkta. Ama ben asla bir hızlı yayılım beklemiyorum. Burada gen farkı çok önemli. İki tane makale var bununla ilgili. İnsanların genetik özellikleri farklı olduğu için Asyalıları, beyaz ırkı ve siyah ırkı farklı etkilediği çok net olarak biliniyor. Türkler Asya ırkı ama bize biraz da Akdeniz’den de gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen grubundan da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz. Ben Türkiye’nin çok az etkileneceğini düşünüyorum“ diye konuştu.

“Maske bırakın önlemeyi hasta olmayı bile kolaylaştırabilir”

Maske takmanın hastalığı engellemeyeceği hatta nemden dolayı daha fazla yakalanma riskine sahip olunacağını ifade eden Doç. Dr. Erbaş, “Bağışıklık sorunu olanlar eğer vak’a çıkarsa evden çıkmasınlar. El yıkaması çok önemli. Ben eskiden ellerimi 3-4 defa yıkarken şu anda 5-6’ya çıkardım. Yanımda kolonya alışkanlığı kazandım. Ellerimi yıkayamıyorsam bir kolonyadan geçiriyorum. Maske takmaya gerek yok. Çünkü maske nemle ıslanıyor. Virüs üstünde daha çok birikir. Maske bırakın önlemeyi hasta olmayı bile kolaylaştırabilir. Virüsün bulaştığı 3 yer var. Göz, burun ve ağız. Paniğe gerek yok. Önemli olan akılcı olmak. Ben bazen görüyorum. Çok fazla miktarda ‘vak’a çıksa’ diye bir hazırlık var. İnşallah Sars gibi olur ve bu ülkeye uğramaz. Biz de korona virüsten hiç üzülmeyiz“ şeklinde konuştu.