Hazır mama vermek yerine, köpeğinize çiğ beslenme uygulamaya başlayacaksanız aşağıda yer alan bilgiler size yardımcı olacaktır.

İlk olarak bu geçişi yavaş yapmanızı öneririz. Uzun süredir kuru mama ile beslenen köpek dostumuz bir günde çiğ beslenmeye geçirilmemelidir. Ağır ağır mevcut alışkın olduğu beslenme programı çiğ beslenmeye doğru değiştirilerek hem sindirim sistemi hemde damak tadı alıştırılmış olur.

Önerilen ve önerilmeyen köpek mama markaları için tıklayınız…

Ne kadar yemeli?

Günlük yemek yeme ihtiyacı  yaklaşık olarak, köpeğinizin kafası ebatların dadır. Ağırlık olarak ideal olan kilosunun yüzde 2 ila 3’ü arasındadır. Yani 30 kg’lık bir köpek dostumuz 600 ile 900 gr arasında bir besine ihtiyaç duyacaktır.

Köpeğiniz yavru ise, yine yetişkin olduğunda sahip olacağı  kilonun yüzde 2-3 oranını kullanabiliriz.

Çiğ beslemede 80-10-10 kuralı

Et- kemik- sakat at için temel kuraldır. Bunun açılımı;

  • %80 kas eti (yağ, sinir, deri dahil tavuk, dana, kuzu, domuz, tavşan vs kas etleri) – yürek, dil, işkeme ve tavuk taşlık kas eti sınıfındadır ve bu oran içinde verilebilir.
  • %10 kemik (vitamin D ve kalsiyum) – kemik sıyrılmış olarak değil, etli olarak verilmesi tercih edilir. Ayrıca iri hayvanların taşıyıcı kemikleri köpeklerin dişleri için fazla sert olduğundan sakınılmalıdır.
  • %5 karaciğer (vitamin A açısından önemlidir.)
  • %5 diğer sakatat (böbrek, dalak vs.)

Gözünüz köpeğinizin dışkısında olmalı. Eğer sertlik görürseniz, kemik ve kas etlerini azaltabilirsiniz. Fakat orta vadede 80-10-10 tuturulmalıdır.

Barf hakkında bilgi almak için tıklayınız…

Çiğ besinlerin hazırlanma ve saklanma yöntemi 

Etlerimizi günlük porsiyonlara bölüp ufak torbalar içinde buzdolabında dondurmamız gerekiyor. Etlerimiz -25 derecede saklandığında parazit ve bakteriler büyük ölçüde ölüyor. Kırmızı etleri ve tavuk etlerini en az bir gün, balıkları da en az 5 gün doldurmamızda fayda var.  Sabah vereceğiniz öğün için poşeti gece yatmadan önce dışarı çıkartın (veya buzdolabınızın alt bölümüne alın). Sabah erimiş bir halde verebilirsiniz. Etleri dondururken düzleştirdiyseniz 2-3 saate içinde çözülür. Büyük parça etler 10- 12 saatte çözülür. Eğer geceden çıkartmayı unuttuysanız, yarım kaynar su, yarım normal su içine koyup 10 dk bekletin. Eti ve kemiği pişireceği için asla mikrodalga fırında eritmeyin. 

Diğer bir taraftan da köpekler beklemiş ve kokan etleri hiç bir sıkıntı duymadan yiyebilirler. Çiğ beslenme e-gruplarında anlatılanlara göre büyük bir eti bir iki gün buzdolabında bekletirken parça parça köpeklerine verenler, yenmeyenleri tekrar buzdolabında bekletenler oluyormuş. Bazı kişiler de köpeklerin bahçede gömdükleri kemikleri sonradan çıkartıp tekrar yediklerini anlatıyorlar.

Çiğ beslenme uygularken etrafı temiz tutmak

Çiğ beslenmeye geçince genellikle mama kapları kuru mama verdiğimiz zamanlara göre çok daha temiz olur. Aslında  fark etmeden kuru mamanın kabı belki bir iki hafta yıkanmadan beklerken, her gün yıkanan beslenme kapları bakterileri uzak tutacaktır. Köpek dostlarımız genellikle 1-2 metrekarelik bir alanda yiyeceklerini tüketirler. Köpeklerinizi ev içinde besliyorsanız yemek tabağının altına silinebilir bir örtü veya sık sık yıkayabileceğimiz büyükçe bir havlu serin. Her yemekten sonra sabunlu su ile tabağını yıkayın. Yerlere bulaşmışsa yerleri de sabunlu su ile silin.

Etleri hazırladıktan sonra tezgahı ve kapları temizlemek için iki sprey kutusu  içine %3’lük oksijenli su (Hidrojen peroksit), ötekine de beyaz sirke koyun. Tezgaha ilk önce birini, sonra ötekini sıkarak bir süre bekleyin ve silin. Et ve kemikleri tuttuktan sonra elinizi sabunlu su ile yıkamayı unutmayın.


Bu rehberi köpek sahibi dostlarınız ile paylaşmayı unutmayın.