Köpekler dostlarımız ile ilgili bir gerçek daha ortaya çıktı; köpekler kötü insanları tanıyor. Yapılan araştırmalar, köpeklerin insanların ne kadar güvenilir olduğunu analiz edebildiğini gösterdi.

En sadık dostlarımız ile alakalı bir özellik daha: köpekler kötü insanları tanıyabiliyor.

Bir köpekle yaşıyorsak başka bir insana güvenip güvenemeyeceğimizi onun davranışlarını gözlemleyerek anlayabiliriz.

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden Akiko Takaoka tarafından yapılan çalışma, bir köpeğin kendisine yalan söyleyen birine güvenip güvenemeyeceği test etmek istedi.

Deneyde, köpek sahipleri ilk önce yiyecek dolu bir kabı işaret ettiler. Köpek yiyecek dolu kaba koştu. Daha sonra yiyeceksiz kabı işaret ettiler. Böylece köpek kaba yaklaştı ancak kandırılmış oldu.

Köpek dostlarımızın, bizlerin gösterdiği bir yere yada cisme doğru koştuğu zaten biliniyor. Bu yüzden köpeklerin insan hareketlerini anlayabildiği biliniyor.

Deneyin devamında, köpekler yalan söyleyen insanlara inanmadığı için gösterilen kaplara yönelmediği gözlemlendi. Animal Cognition Journal’a göre, deneyde yer alan 34 köpek vardı ve hepsi aynı sonucu gösterdi. Köpekler, önceki deneyimlerini bir kişinin güvenilmez olduğunu bilmek için kullanabiliyor.

Takaoka, çalışmanın başındaydı ve kurtlar, köpekler aynı familyadan olduğu için deneye kurtlarla devam edecek. Deneyin ispatladığı başka bir konu ise köpeklerin yeni şeyler hakkında meraklı olduğudur.

Araştırmaların bize sunduğu, köpekler diğer insanların sahipleriyle nasıl anlaştığını da gözlemliyor ve algılıyor. Diğer bir deneyde, köpek sahipleri insanlardan yardım istiyor. Daha sonrasında, insanlar köpeği beslemeyi deniyor. Ancak köpekler şaşırtıcı bir şekilde, sahibine kaba ve sert davranan insanlardan beslenmeyi reddediyor, yardım eden insanların verdikleri yemeği yiyor. Yardım isteğine karşı hiçbir şey yapmayan bireyler bile anlayışla karşılanıyor ama kaba ve agresif hareket eden kişiler köpek dostlarımızın güvenini kazanamıyor.

KÖPEKLER, YABANCILAR VE SAHİPLERİ ARASINDAKİ İLETİŞİMİ DE OKUYABİLİYORLAR

“Neuroscience and Biobehavioural Reviews” tarafından raporlanan bir başka deney, köpek dostlarımızın yabancılar ve sahipleri arasındaki iletişimi okuyabildiğini sunuyor. Araştırmada, köpek dostlarımız ve sahipleri iki gruptan oluşan yabancılardan küçük yardımlar istiyor ve sonuç olarak köpeklerin sosyal kuralları iyi anladığını açıkça ortaya çıkıyor.

Jest ve mimiklerimizi köpek dostlarımız tarafından okunabildiği daha önce kanıtlanmıştı. Şimdi, bizim sandığımızdan çok daha akıllı olduklarını anlıyoruz. Köpek dostlarımız hareketlerimizi deşifre edebiliyor, sosyal ipuçlarını takip edebiliyor ve bu konuda karar verebiliyorlar. Ayrıca araştırmalar köpek dostlarımızın genellikle bulunduğu anı yaşadığını, geçmiş ve gelecek için fazla düşünmediğini ortaya koyuyor.

Eğer köpeğinizi yanlış yönlendirirseniz, kaba davranır ve onun için güvenilmez olursanız, size güvenmeyecek ve itaat etmeyecektir.

Ve dikkat edin, köpeğiniz arkadaşlarınızı sevmiyorsa, arkadaşlarınızda kesin bir problem vardır.