Daha önceden tüy dökmeyen köpekler listesi hazırlamıştık. Görmediyseniz buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Yeni yazımız benzer bir konu; evde, apartmanda bakılması daha kolay olan köpekler.

Evde Beslenebilecek Köpek Irkları

Köpekler büyük, orta ve küçük ırklar olmak üzere genel olarak 3 gruba ayrılırlar. Öncelikle sizin hangi ırkı sevdiğiniz önemlidir. Fakat beğendiğiniz ırkın da apartman yaşamına uygun olmama ihtimali vardır. Öncelikle bilmeniz gereken konu büyük köpeklerin ev yaşamına pek uygun olmadıklarıdır. Eğer ki ufak bir evde yaşıyorsanız durum daha da zor olacaktır. Çünkü köpek zaten ebat olarak büyük olduğu için evde gezerken sağa sola istemeden de olsa çarpacak ve oradaki eşyalara zarar verecektir. Hele ki uzun bir kuyruğu da varsa sizi gördüğünde ve heyecanlandığında kuyruğunu deli gibi sallayacaktır. Uzun kuyruk daha fazla nesnenin kırılmasına ya da dökülmesine sebep olduğu gibi kuyruğun kırılmasına kadar gidebilir. Bu sıkça karşılaşılan bir durumdur. Küçük evlerde büyük köpeklerin kuyrukları kırılabilir ya da sıkışma sonucu zarar görebilir. Bu yüzden küçük ırklar küçük evler için daha uygundur.

Küçük ırkların ebatları sebebiyle tükettiği mama miktarı ve bakımı için ayıracağınız vakit de daha az olacaktır. Büyük bir köpeğe göre küçük bir köpek evde daha rahat gezinme ortamı bulacağı için onun için de iyi olacaktır. Fakat küçük köpeklerin daha fazla havlama sorunu bulunur. Bu da komşularınızın ya da gece sizin isyan etmenize sebep olabilir. Böyle bir durum için çözüm size düşüyor. Çünkü havlama sorunu iyi bir eğitim ile önlenebilir. Yavruluktan itibaren apartman hayatına göre eğitmeniz gerekir. Bunu yaptığınız takdirde apartman hayatına kolay uyum sağlarlar siz de rahat edersiniz.

Küçük köpeklerin daha mantıklı seçimler olacağını belirttik. Peki, hangi küçük köpek ırkları sizin için uygun? Köpeğin karakteri ve özelliklerine bakarak kendinize uygun olanı seçmeniz için işte size evde bakılabilecek 10 köpek cinsi.

1) Pug

Pug apartman için uygun bir köpektir. Ev içinde pek hareketli değildir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanamaz.

2) Beagle

Çok aktif olan bu ırk evde yaşayabilir. Ancak aktivite için haraket edebileceği bir ortama ihtiyacı vardır.

3) Chihuahua (Şivava)

Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

4) Pekingese (Pekinez)

Pekingese, apartman hayatı için uygundur. Ev içinde çok hareket etmezler ve bahçesiz bir evde de yapabilirler.

5) Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına da uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketlidir.

6) Fransız Bulldog

Fransız Bulldog’lar iklim aşırılıklarına karşı duyarlıdır. Aşırı ısı bu köpekte kalp krizine neden olabilir. Bu nedenle serin iklimleri tercih ederler. Apartman hayatı için uygundur.

7) Pomeranian Boo

Pomeranian apartman hayatına uygundur. Ev içinde oldukça hareketlidir. Sıcak havalarda serin bir yerde tutulmalıdır.

8) Yorkshire Terrier

Yorkshire, apartman hayatı için iyi bir seçenektir. Evde oldukça aktiftir. Soğuğa karşı hassastır.

9) Maltese Terrier( Malta Köpeği)

Malta Terrieri apartman hayatı için idealdir. Ev içinde oldukça aktiftirler. Malta Terrieri uzun park yürüyüşlerinden büyük keyif alır ve yaşlansa da uzun yıllar aktif bir köpek olarak kalır.

10) Pitbull Terrier

Yeterli dolaştırılabilirse apartman yaşamı için uygundur. Kapalı ortamlarda çok aktif olduğu için bahçeli bir ev tercih sebebidir. Kısa tüylü bir ırk olduğu için soğuğu pek sevmez.

Yukarıdaki köpek ırkları apartman yaşamı için uygun olan ırklardır. Pitbull konusunda şaşıranlar olacaktır. Evet, pitbull çocuklarla iletişimi çok iyi olan bir köpektir. Acı eşiğinin yüksek olması sebebiyle dövüştürülen köpeğin bu özelliği, çocukların yaptığı davranışlara ve sert hareketlere tahammül göstermesini sağlar. İyi sosyalleştirilen hiçbir köpek kötü değildir. Beceriksiz ya da kötü niyetli sahipler tarafından yetiştirildiğinde her köpek vahşi ve saldırgan olabilir. Unutmayın kötü köpek yoktur kötü sahip vardır.

Pitbull saldırgan mı? yada katil mi? Yazıyı okuduktan sonra karar verin… tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.