Yenimahalle ilçesi Batıkent semti Turgut Özel Mahallesi’nde, önceki gün akşam saatlerinde, hayvanseverlerin parklarda ve boş arazide beslediği sokak köpekleri, bir araçtan atılan tavuk etlerini yemeleri sonucu zehirlendi.

Çevre sakinlerinin can çekişirken bulduğu köpeklerden 16’sı öldü, 8 köpek veteriner kliniğinde tedaviye alındı.

ZEHİRLENEN SOKAK KÖPEKLERİNDEN 7’SİNİN TEDAVİSİNE DEVAM EDİLİYOR

Yenimahalle ilçesi Batıkent semtinde zehirlenen sokak köpeklerinden 7’sinin Eryaman’da bir klinikte tedavisi sürüyor.

Köpeklere ilk müdahaleyi yapan veteriner hekimlerden Şevki Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, içlerinde bir yavru köpeğin de bulunduğu hayvanların durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Gök, dün akşam saat 19.00’da bir hayvanseverin kendilerini aramasıyla olay yerine gittiklerini ve çok vahşice görüntülerle karşılaştıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

“Canların her birinin bir tarafta hayata gözlerini yumduklarını fark ettik. Tabii zehirden etkilenmiş ama henüz hayatını kaybetmemiş canların da orada ilk müdahalelerini yaptık, akabinde kliniğimize aldık. Burada bazılarının mideleri yıkandı, bazılarına daha farklı işlemler uygulandı. 8 canımızdan 7’sinin hayati riski ortadan kalkmış gözüküyor ama tabii müşahede sürecimiz veya yoğun bakım sürecimiz hala devam edecek.”

“7’SİNİ HAYATA TUTUNDURABİLMENİN SEVİNCİNİ YAŞIYORUZ”

Müdahaleyi, 10’u klinikte, 4’ü olay yerinde olmak üzere 14 kişilik bir ekibin gerçekleştirdiğini aktaran Gök, “Orada ilk müdahaleyi yapanlar, sonrasında burada uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen müdahaleler oldu. 7’sini hayata tutundurabilmenin sevincini bu şekilde yaşıyoruz ama kaybettiklerimiz için oldukça üzgünüz. Bir tanesini kaybettik. O da kliniğimize gelemeden yolda hayatını kaybetti.” diye konuştu.

Gıda içine karıştırılmış bir zehirle karşılaştıklarını anlatan Gök, “Tabii kusturduğumuzda da fark ettik. Tavuk etleri de vardı, çeşitli gıdalar da vardı içerisinde. Çok hızlı seyreden ve hayati noktada çok çabuk sonuç oluşturabilecek bir toksinle karşı karşıyaydık ama yapılan uygulamalar da bir o kadar seri olduğunda, güzel sonuçlar aldığımızı gördüm.” ifadelerini kullandı.

İnsanların hayvanların yaşam alanını gasp ettiklerini kaydeden Gök, “Kedilerimizden, köpeklerimizden, özellikle sokakta yaşama zorunluluğu olan canlarımızdan lütfen elimizi çekelim.” dedi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Şüphelilerden A.G., mahkemedeki savunmasında suçlamayı kabul etmeyerek, “Ben Şaşmaz´da esnaflık yaparım. Kendi dükkanımda da köpek beslerim. Ben sadece arkadaşlarımdan köpeğim için kemik istedim. Arkadaşım çok fazla kemik getirdiği için artanları sokak köpeklerine verdim. Geçmişim araştırıldığında köpeklere zaman zaman yemek verdiğim anlaşılacaktır. Ben kasten köpek öldürmüş ya da yaralamış değilim. Suçsuzum, serbest bırakılmamı istiyorum” dedi.

L.Ö. de suçlamayı kabul etmediğini söyleyerek, “Ben de bir hayvanseverim. Telefonumda buna dair birçok fotoğraf ve video bulabilirsiniz. Benim kasten köpeklere zarar verdiğim doğru değildir. Zaten bu olayda da benim bir ilgim yoktur. Arkadaşların beyanlarında da bu husus anlaşılacaktır. Suçsuzum” diye konuştu.

Savunmasında benzer yönde ifade veren M.D. ise “Bu kemikleri ben A.G.’ye verdim. Bunlar zehirli değildi. Suçsuzum” diye konuştu.

ŞÜPHELİLER SERBEST KALDI, ADLİYE KARIŞTI

Mahkeme, şüphelilerin, haftada 1 gün polis merkezinde imza vermesi şartıyla, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Şüphelilerin serbest bırakılması kararı, adliye önünde ve içeride toplanan hayvanseverlerin tepkisine yol açtı. Kararı öğrenen hayvanseverler,adliye koridorunda polislerin kurduğu barikatı aşarak, şüphelilere saldırmak istedi. Polis, öfkeli kalabalığa güçlükle engel oldu. Serbest bırakılan 3 kişi, öfkeli kalabalığın arasından hızla götürülüp ekip aracına bindirilerek adliyeden uzaklaştırıldı. Bu sırada hayvanseverlerden bazıları gözyaşları içinde duruma tepki gösterdi. ‘Ülkemizde katil istemiyoruz’ sloganları atan kalabalık, bir süre sonra dağıldı.