Çoğu hayvan sahibi, kedisinin ya da köpeğinin anestezi almasını gerektiren veteriner prosedürlerinden korkarlar.

Anestezi, son derece yasal bir konudur. Prosedürden önce düzenlenecek olan doğru bir planlama, köpek ya da kedi anestezi altındayken dikkatli bir gözlem ve etkin bir anestezi sonrası bakım ile anestezi riski minimuma indirgenebilir.

Her hayvan farklıdır ve anestezi protokolleri her bir hayvanın özel ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Örneğin, yaşlı bir hayvan ya da sağlık problemi olan bir hayvan genç, sağlıklı bir hayvana göre daha farklı bir anestezi protokolüne ihtiyaç duyacaktır.

Dr. Becker’ın Yorumları:

Anestezi, Yunanca kökenli bir sözcüktür ve his yokluğu anlamına gelir. 1800’lü yılların ortalarında, bugünkü kullanımı olan “cerrahi müdahaleler esnasında acıya karşı uyarılmış hissizlik”  anlamını almıştır.

İki çeşit anestezi vardır: lokal ve genel. Lokal anestezi, vücudun belirli bir bölgesini uyuşturmak için kullanılır.

Genel anestezi, hastayı tamamen bilinçsiz kılan ve şüphesiz lokal anesteziden daha endişe verici ve potansiyel olarak daha tehlikeli olan anestezi türüdür. Ancak, son yıllarda, insanlar için olduğu gibi hayvanlar için de öngörülebilir ve etkileri tersine çevirebilen anestezi ajanlarında önemli gelişmeler görülmektedir.

Genel anestezi, hayvanın vücut kaslarını gevşetmek, prosedürlere karşı gelme yeteneğini ortadan kaldırmak ve cerrahi müdahaleler ya da diğer veteriner prosedürleri esnasında acı duymamasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Evcil Hayvanıma Anestezi Uygulanmasının Riskleri Nelerdir?

100.000 hayvanın 1’inin anesteziye karşı reaksiyon gösterdiği düşünülmektedir. Bu 100.000’de 1 hayvanın sahibi için, bu asla kabul edilemez bir risktir. Ancak bu risk kedinin ya da köpeğin veteriner kliniğine getirilirken ya da götürülürken araba içerisinde karşılaşacağı riskten daha düşüktür. Reaksiyonlar, enjeksiyon bölgesinde hafif bir şişkinlik kadar küçük olabileceği gibi, hayatı tehlikeye sokan anafilaktik şok kadar büyük de olabilir.

Evcil hayvanınızın bir sağlık problemi varsa (örneğin; kalp, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, diyabet, anemi, dehidrasyon ya da kalp kurdu gibi bir enfeksiyon), anesteziye karşı artmış bir komplikasyon riski vardır.

Ayrıca, hayvan, anesteziden önce düzgün bir şekilde diyet yapmamışsa, anestezi esnasında ya da anestezi sonrasındaki kısa süre içerisinde kusma gibi problemlerle karşılaşabilir.  Bu, çok ciddi bir durum olan aspirasyon pnömonisi ile sonuçlanmaktadır.

Anestezi kaynaklı diğer komplikasyonlar, seyrek olsa da, kan pıhtılaşma bozuklukları, görüş ile ilgili problemler, felç, böbrek, karaciğer ya da kalp yetmezlikleridir.