American Bully Ailesi

Tarihimize en yakın olan Dogo Argentino ırkından sonra artık daha yakın tarihte üretilmiş bir ırktır American Bully, A’dan Z’ye ele alacak olursak hakkında bir kitap yazılabilecek kadar detayları mevcut bir ırktır, o yüzden yazımda genel hatları ile önemli noktaları vurgulamak istedim. 90’lı yılların başında  American Staffordshire Terrier (AST) ve American Pit Bull Terrier (APBT) ırkları üzerinden yola çıkılarak çapraz eşleşme yöntemi ile elde edilen bir ırktır. Ülkemizde 2010 ve sonrası itibariyle yaygınlaşmaya başlamış ve talebi artmıştır.

Bully ırklarının pedigree soyağacı geriye doğru takip edildiğinde gittikçe daha zayıf bir kemik yapısına AST ve APBT görünümlü ırklara doğru indiğini görürüz hatta bu pedigree kayıtları nedeniyle kimileri sanırım en iri yavruları ayıklayarak bu iri kemik yapısına, Bully görünümüne kavuştuğunu düşünmüşlerdir, oysaki bu büyük yanılgıdır. Çapraz eşleşmede kullanılan ırk detayları henüz bilinmesede geçmiş yıllarda kullanılan birçok bully’lerde undershot, kırık kuyruk gibi hatalar hemen hemen ne gibi ırkların kullanıldığını bize hissettirmiştir.Yinede kesin birşey idda etmek doğru değildir.

Şimdilik ABKC, EBKC, IBKC gibi kulüplerce kabul edilen ve kayıtları tutulan american bully ırkı standart tipi başta olmak üzere  classic, extreme, XL, Pocket, shor tbully, exotic Bully ve Extreme tiplere göre değişmektedir. American Bully Standart ırkının, ırk standartları özelliklerini bir başka yazımda kapsamlı olarak sunacağım ama burada kısaca vurgulamak istediğim ırkın en önemli özelliği mizacıdır. Bildiğiniz gibi ırklar çeşitli federasyonlarca kabul edilir veya edilmez Bully ırkının tarihçesi çok yeni olduğu için dünya üzerinde en yaygın olan FCI, AKC gibi uluslar arası federasyonlarda ırk grupları içerisinde yer almamaktadır.
Bu doğrultuda ırk üretimine gönül veren kişi ve kurumlar dernek ve kendi birliklerinde ırk standartlarına özen göstererek üretimi sürdürmektedir.

Mizaç olarak iyi huylu, diğer hayvanlarla ve diğer köpeklerle uyumlu, insanlara ve çocuklara karşı uysal bir ırk olmasıdır. Özellikle istenilen ve üretilme amacıda arkadaşlıktır. Bir köpek fizyolojik olarak her nekadar Bully ırkı standartını taşısada agresyon söz konusu ise o köpek bully değildir.

Ayrıca ülkemizde yabancı dil yetersizliği başta olmak üzere ses benzerliği nedeniyle Bully ile Blue kavramları karıştırılmaktadır. Blue bir renk adı olup, Bully ırkında, AST ve APBT ırkında ve daha bir çok ırkta mevcuttur. Ancak Bully bir ırk adıdır. Konu renk üzerinden açılmışken katıldığım bir çok etkinlikte hala rednose kelimesinin renk tarifi olmadığını ırk olduğunu savunan kişiler görmekteyim. Rednose da bir renk tanımlamasıdır. Tıpkı beyaz, siyah, sarı dediğimiz gibi… Genel hatları ile American Bully Standart Irkımız yakın tarihte oluşan iyi huylu bir köpektir. Herşeyden önce neden bir köpek sahibi olmak istediğinize karar vererek bir köpeği hayatınıza sokmalısınız, ayıracağınız zaman, edinmenizdeki amaç, yaşam alanı vb. gibi etkenler bazen bir bully ırkını sizin için elzem kılar ve size zor gelebilirken şartlar el verdiği takdirde yüksek agresyona, enerjiye sahip bir köpek bile sizin için kolay olabilir.