Amerikan Bully Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Bir Amerikan Bully’nin okulda kaçınmanız gereken biri olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bully genellikle yanlış anlaşılan köpek ırklarından biri olduğu için, Amerikan Bully söz konusu olduğunda birkaç şeyi düzeltmek istedim.

1- Onlar Pit Bull Değildir.

Dışarıda bir dizi köpek türü vardır. İşte Amerikan Bully Kennel Club (ABKC) aracılığıyla kaydedilebilenlerin listesi, isimlerinden belli olduğu gibi Bully, Staff, Pitbull, Buldog birbirinden farklı türlerdir.:

 • Alapaha Bulldog
 • American Bulldog
 • American Bully
 • American Pit Bull Terrier
 • American Staffordshire Terrier
 • Boston Terrier
 • Bull Terrier
 • Cane Corso
 • Dogue De Bordeaux
 • English Bulldog
 • French Bulldog
 • Killian Bulldog
 • Miniature Bull Terrier
 • Neopolitan Mastiff
 • Olde English Bulldogge
 • Pacific Bulldog
 • Presa Canario
 • Shorty Bull
 • Staffordshire Bull Terrier
 • Victorian Bulldog

Amerikan Bully vs Pit Bull

Amerikan Bully ve Pit Bull arasındaki temel farklılıklardan bazıları:

Kafa büyüklüğü: Amerikan Bully, özellikle vücut ölçülerine oranla, Pit Bull’a göre daha büyük bir kafaya sahiptir.

Bacak uzunluğu: Amerikan Bully’lerin çoğu, özellikle Pit Bull’ara kıyasla kısa bacaklara sahiptir. Sadece Amerikan Bully’nin klasik tipi, uzunluk söz konusu olduğunda ortalama bacaklara sahiptir.

Kaslar: Pit Bull’ar kesinlikle kaslı bir cins olsa da, kaslar Amerikan Bully’nin yetiştirildiği bir şeydir, bu nedenle genellikle vücutlarını kaplayan iyi tanımlanmış, büyük kaslara sahiptirler.

Genel yapı: Bir Amerikan Bull’nin genel yapısı bir Pit Bull’dan çok daha geniştir. Göğüsleri geniştir ve bacakları daha da ayrıktır.

Amerikan Pit Bull Teriyeri
Amerikan Bully

Gördüğünüz gibi, ortak miraslarına rağmen Amerikan Bully ve Pit Bull arasında bazı kesin farklılıklar var. Bu iki ırkın nasıl farklı olduğunu anladıktan sonra, onları

birbirinden ayıran bir sorun yaşamamanız gerekir.

2- Amerikan Bully 4 ana sınıfa ayrılır

ABKC tarafından tanınan dört farklı boyutta Amerikan Bully vardır:

 • Standard
 • Pocket
 • XL
 • Classic

Standart: Standart bir erkek Amerikan Bully 43-51 cm (17 ila 20 inç) arasında dururken, standart bir dişi 40-48 cm (16 ila 19 inç) arasında durur.

Pocket: Pocket olarak kabul edilmek için, bir erkeğin omuzda 14-17 inç (35-43 cm) arasında olması ve bir dişinin omuzda 13-16 inç (33-40 cm) arasında olması gerekir. Aksi takdirde, bu boyut standart Amerikan Bully ile aynı oranlara ve özelliklere sahiptir.

XL: XL (Ekstra Büyük) Amerikan Bully standart boyuttan daha büyüktür, ancak aynı yapıya ve genel oranlara sahip olmalıdır. Erkekler 50-58 cm (20 ila 23 inç) arasında ve kadınlar 48-56 cm (19 ila 22 inç) arasındadır. Şu anda, bu cins için kabul edilen en büyük boyuttur.

Classic: Amerikan Bully’nin klasik tipi standartla aynı yükseklikte olmasına rağmen, bu tip yapıdaki bir farkla tanınır. Bu köpekler daha az kaslıdır ve standart, cep ve XL çeşitlerinden daha dar Göğüs yapısına sahiptir.

Mikro Amerikan Bully nedir?

Küçük bir Bully arıyorsanız, çevrimiçi olarak arama yaparken mini, mikro ve çep gibi kelimeler kullanmayı deneyebilirsiniz, çünkü birçok yetiştirici, özellikle köpekleri en küçük boyutlardaysa, bu ifadeleri kullanır

3- Bully’ler Pahallıdır

Şimdiye kadar muhtemelen Amerikan Bully fiyatları nedir diye merak ediyorsunuz, bu yüzden gerçek şu: Bully yavruları pahalı.

Çoğu Bully yavrusun her biri 2000 $ ve 7000 $ arasında bir ücrete mal olacaktır. Ama hatırlatalım, canlıların para ile satılmasına karşıyız.

Eşsiz veya seçkin yavrular üretmek için kanıtlanmış scr’ye sahip yüksek kaliteli yetişkin köpekler daha da fazla fiyata satılabilir. Örneğin, White Rhino adında bir köpek 250.000 dolara satıldı.

4- Amerikan Bully yeni bir cinstir

Bazı köpek ırkları yüzlerce yıldır var olmakla birlikte, Amerikan Bully 1980’lerde ve 1990’larda yeni geliştirilen bir cinstir. İlk olarak 2004 yılında ABKC ve 2013 yılında United Kennel Club (UKC) tarafından bir cins olarak kabul edildi.

Amerikan Bully’nin tam tarihi, buldogların ve teriyerlerin spor için kullanıldığı birkaç yüz yıl öncesine dayanıyor. Bu zalim hayvanlarla mücadele sporları öldüğünde, geri kalan köpekler birlikte yetiştirildi ve ilk Pitbull Teriyer yaratıldı.

Zamanla, bu köpekler daha çeşitli bir grup haline geldi ve yukarıda listelenen Bully ırklarının çoğunu içeriyordu. Yetiştiriciler bu Bully ırklarından nihai köpeği oluşturmak istediklerinde, Pitbull ve Staffordshireları birleştirmeye ve diğer cinslerde karıştırmaya başladılar.

Bu ırkları, onlardan yetiştirilen bazı özellikleri haline getiren tüm özelliklere sahip bir Amerikan Bully’yi yarattılar.

5- Ömürleri Ortalama 10 – 13 yıldır

Onlara iyi baktığınız sürece, Amerikan Bully ortalama 10 ila 13 yıl arasında yaşayabilir.

Amerikan Bully için uzun bir yaşam sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri, yaygın sağlık sorunlarını bilmek ve önlemler almaktır

Bu cinsin karşılaşabileceği yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

 • Dirsek displazisi – Bu, köpeğin ön bacaklarında dirsek eklemini oluşturan kemikler gerektiği yerde kalmazsa oluşur.
 • Kalça displazisi – Çoğu zaman bir köpek yaşlandıkça, kalça displazisi, kalçaları yerinden çıktığında bir köpeğin arka bacaklarında görülür,
 • Demodektik uyuz – Bağışıklık sistemi zayıf olan hayvanlar, kabuklara ve saç dökülmesine neden olan bu parazite özellikle duyarlıdır.
 • Atopi – Köpeklerde bu ikinci en yaygın cilt problemine alerjiler neden olur.
 • Serebellar abiotrofi – Beyin ve sinir sistemini etkileyen kalıtsal bir durumdur, çoğu semptom doğum günlerinde ortaya çıkar.
 • Katarakt – Birçok köpek yıllarca vizyonlarını en az etkileyen küçük kataraktlarla yaşamakla birlikte, başkalarının onları kaldırmak veya başka bir şekilde körlükle yüzleşmek için ameliyat olması gerekir.
 • Progresif Retinal Atrofi – Bu tedavi edilemez hastalık, bir köpeğin önce gece görüşünü ve sonra düzenli görüşlerini yavaşça kaybetmesine neden olur.
 • Yarık damak veya dudak – Ağız veya dudağın çatısının bu malformasyonları tamamen kozmetik veya çok daha şiddetli olabilir ve özel bakım ve ameliyat gerektirir.
 • İktiyoz – Bu duruma sahip köpekler, cilt ve pençe pedlerinin kalınlaşmasının yanı sıra pençe pedlerinin dökülmesini yaşayacaktır.
 • Hipotiroidizm – Tiroiddeki aktivitede azalma köpeklerin kilo almasına, daha az aktif hale gelmesine ve kürklerini kaybetmesine neden olur.
 • Luxating patella – Bir köpeğin diz kapağı yerinden çıktığında, çözmek için ameliyat gerekir.
 • Konjenital kalp yetmezliği – Bu ciddi durum kalbin genişlemesine ve vücudu sıvılarla doldurmasına neden olur.

Bullylerin zayıf olduğu başka bir şey gazdır. Bu, zayıf beslenme, gıda alerjileri veya kötü beslenme alışkanlıkları gibi bir takım sorunlardan kaynaklanabilir. Bullylerin gaza maruz kalmasını önlemek için, önce yüksek kaliteli bir yiyecekle beslendiğinden emin olun. Ardından, köpeklerde diğer şişkinlik nedenlerini aramaya başlayın.

6- Amerikan Bully’leri eğitmek kolaydır.

Diğer birçok köpek ırkı gibi, Bullylerde sahiplerini memnun etmeyi sever, bu da onları eğitmeyi kolaylaştırır. Tabii ki, biraz çalışmanız ve onları eğitmekle tutarlı kaldığınızdan emin olmanız gerekir, ancak yakında bu akıllı cinsin çalışmanın bir zevk olduğunu göreceksiniz.

7- Bu cins için egzersiz şarttır.

Amerikan Bully çalışan köpeklerden geldiğinden, bu cins enerji bolluğunu korudu. Bu, onlara iyi egzersiz programları yapmaya hazır olmanız gerektiği anlamına gelir.

Sıkılmış köpekler genellikle yıkıcı köpeklere dönüşür.

Bullylerin egzersiz için her gün dışarıya çıkaramazsanız, köpeğinizi içeride egzersiz yapmanın yollarını Bulacağından emin olun. Kemirilmiş eşyalar, birbirine katılmış bir ev, havlama ve tüm kötü alışkanlıklar.

Köpeğinize spor yaptırmak için ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz. Yazıya gitmek için tıklayınız..

8- Amerikan Bully’ler iyi bir aile köpeğidir.

Amerikan Bull, mükemmel bir aile köpeğinin en iyi örneklerinden biridir. Sadık ve sevgi dolu, kasıtlı olarak saldırgan yetiştirilmediği sürece son derece uyumlu ve sabırlı bir cinstir.

Bu onları harika aile köpekleri yapar, böylece evinize getirerek çocuklarınızı riske atmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken bir şey, bu cinsi oluşturmanın amaçlarından biri saldırganlığı ortadan kaldırmak olsa da, bazı Bullylerin diğer köpeklerle hala problemleri olacaktır.

Bu nedenle, başka bir evcil hayvanınız varsa, yetişkin bir Bullyi evinize getirirken dikkatli olmalısınız.

9- Az Bakım Gerektirir

Az bakım gerektiren bir cins için Amerikan Bully’den başka bir yere bakmayın. Sadece haftada bir kez hızlı bir şekilde fırçalanması gereken kısa ve pürüzsüz bir kürke sahiptirler.

Ancak akılda tutulması gereken bir şey, bu kürk tipinin de kışın kolayca soğuktan etkilenebileceğidir. Bu nedenle, özellikle soğuk kışları olan bir yerde yaşıyorsanız, sıcaklık donmanın çok altına düştüğünde dışarıya çıkmak için Bullylerinize bir kazak almanız gerekebilir.

Ama dürüst olalım. Kazaktaki bir zorba, şimdiye kadarki en tatlı şeydir.